1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK'dan Kemal Burkay'a Sert Uyarı
PKKdan Kemal Burkaya Sert Uyarı

PKK'dan Kemal Burkay'a Sert Uyarı

31 yıl sonra Türkiye’ye dönüp “demokratik açılım sürecine” destek vereceğini açıklayan Kemal Burkay’a PKK'dan sert uyarı.

02 Ağustos 2011 Salı 11:30A+A-

‘Tasfiye politikasına hizmet etmeyin’

PKK’nın Kandil’deki liderlerinden Murat Karayılan, 31 yıl aradan sonra Türkiye’ye dönüp “demokratik açılım sürecine” destek vereceğini açıklayan Kemal Burkay’a yönelik sert uyarılarda bulundu.

Karayılan’ın başkanı olduğu KCK Yürütme Konseyi tarafından yapılan yazılı açıklamada, şöyle dendi: “Böyle kritik bir süreçte İsveç’ten dönüp, ‘dağda kalmanın hiç anlamlı olmadığı veya silahların çözümün önünde bir engel teşkil ettiği’ni ifade edenler, PKK’nin tek taraflı da olsa silah bırakmasını salık verenler bilmeli ki, bu tarz bir üslup Kürt halkının birliğine ve mücadelesinin başarısına değil, AKP hükümetinin tasfiye politikalarına hizmet etmektedir.

Eleştiri adı altında Özgürlük Hareketi’ne karşı yürütülen psikolojik savaşla paralel bir pozisyona düşmek yurtseverlik olamaz. Hiç kimse Erdoğan’ın politikaların figüranı olmamalıdır.” Ordunun siyasetteki etkinliğinin zayıflatılması ile ilgili olarak da açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Askerî vesayetin zayıflaması elbette ki olumlu ve demokratikleşmeye uygun zemin yaratmaktadır. Askeri vesayet yerine geçecek olan bürokratik-sivil dikta zihniyeti de hiçbir demokratik gelişmeye yol açmayacaktır. Yaşananlar, iktidarın el değiştirmesi gibi bir sürecin yaşandığını göstermektedir.”

Arınç: “Hoş geldin büyük şair”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabında, Kürt siyasetçi Kemal Burkay’ın dönüşüyle ilgili duygularını paylaştı. Arınç, şair ve siyaset adamı Kemal Burkay’ı yurt dışında yaşamaya mahkum eden yoksayma, reddetme, inkar ve baskı politikaları ile düşünce önündeki yasakların artık geçmişte kaldığını belirterek, İsveç’ten Türkiye’ye dönen Burkay’a “Hoş geldin” dedi. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da, AB Bakanlığı Ortaköy Ofisi’nde yazar ve siyasetçi Kemal Burkay’ı kabul etti.

Arınç mesajında şu ifadelere yer verdi: “Kemal Burkay’dan beklentimiz bu güzel ülkenin güzel insanları arasındaki kardeş kavgasının sona ermesi için bir aydın sorumluluğu ile çaba göstermesidir. Bu duygular ile bir kez daha, büyük şair, ülkene, köyüne, dostlarının arasına, evine hoş geldin.”

egemen-bagis.jpg

Bağış, Burkay'a Kur'an-ı Kerim Hediye Etti

Burkay’ı kabul eden Egemen Bağış ise, 45 dakika süren görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Kemal Burkay’a Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümetinin bir bakanı olarak, gülümseyen Türkiye’ye ‘hoş geldiniz’ diyorum” dedi. Bağış, konuşmasının ardından Kemal Burkay’a, “Milli Birlik ve Kardeşlik” projesini anlatan kitapçık ile birlikte, Kültür Bakanlığınca hazırlanan Ahmed-i Hani’nin Mem u Zin eserinin Kürtçe olarak hazırlanan yayınını ve TRT Şeş için hazırlanan Kürtçe bir Kur’anı Kerim’i takdim etti.

Henüz iklim Akdeniz olmadı

Yazar ve siyasetçi Kemal Burkay görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Bir değişim olduğu belli. Benim buraya gelmemden de belli. Benim durumum sembolik de olsa bir değişimi gösteriyor. Ama bu değişim henüz iklimin Akdeniz olduğunu, artık ortamın süt liman olduğunu göstermiyor” dedi.

Burkay, medyanın ilgisinin dönüşünde kendisini cesaretlendiren önemli etkenlerden olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Medyanın bazı kesimleri son yıllar içerisinde benim görüşlerimi yansıtmak için katkıda bulundular. Bunun için de teşekkür ediyorum.” Siyasal yaşamı boyunca hep barışçıl yöntemleri savunduğunu aktaran Burkay, hep halka güvendiğini, şiddetin bir çözüm olacağına hiç inanmadığını vurguladı. Tek sorunun Kürt sorunu olmadığını, ancak Kürt sorununun Türkiye’nin en büyük sorunu olduğunu ifade eden Burkay, “Ben Türkiye’nin sorunları çözerek Avrupa Birliğine girmesinden hep yana oldum. Bu yöndeki iradeyi ben şahsen her zaman destekledim. ‘İster asker olsun, ister dağdaki silahlı PKK elamanı olsun, Kürtler olsun yitirilen her can acı veriyor bana” dedi. (TARAF)

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum