PKK’dan ABD, PYD/YPG İle Temas Halinde İtirafı

12.11.2014 11:50
PKK’dan ABD, PYD/YPG İle Temas Halinde İtirafı
KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, ABD’nin PKK ile doğrudan değil ama PYD-YPG ile doğrudan temas halinde olduğunu söyledi.

HAKSÖZ-HABER

ABD’nin hava desteğiyle Kobani’de PKK-YPG-PYD’nin verdiği silahlı mücadeleyi “devrimci savaş” olarak niteleyen "anti-emperyalistlere" soğuk duş olacak bir açıklama…

Independent’e konuşan KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, PYD ve YPG’nin KCK çatısında olmasına rağmen doğrudan kontrolü altında olmadığını söyledi. Bayık, "ABD’nin ‘terörist’ olarak tanıdığı PKK ile doğrudan temas halinde olmadığını ancak PYD ve YPG ile görüştüğünü" söyledi.

Temas Olmasaydı Koordinat Verilmesi Mümkün Olmazdı!

Kobani’deki “Kürt savaşçılar”ın ABD Hava Kuvvetleri ile doğrudan temas halinde olduğunu söyleyen Bayık, “Sahada teması sağlayan kimse olmasa, ABD’nin hava saldırıları ve mühimmat desteği için koordinat verilmesi mümkün olmazdı” diye konuştu.

Al Jazeera’nın Independent’e dayandırdığı habere göre Kobani'nin batısındaki bir tepede konuşlanan IŞİD üyelerinin hava saldırılarından önce tepedeki evlere saklandığını söyleyen Bayık, bu savaşçıların saldırıların ardından tepedeki mevzilerine geri döndüklerini söyledi. Cemil Bayık, 19 Ekim’de ABD’nin silah ve cephane yardımının da “Kürt savaşçılar”a moral verdiğini söyledi. 

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim