PKK Yüksekova'da Halkı Göçe Zorluyor

17.08.2015 01:52
PKK Yüksekova'da Halkı Göçe Zorluyor
Hakkari Yüksekova'da ara sokaklara hendekler kazıp patlayıcı yerleştiren PKK mensupları, faaliyetlerinden rahatsızlık duyan halkı da göçe zorluyor.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde sözde özerkliğin altyapısını oluşturmak isteyen PKK üyeleri, mahalle ve sokak girişlerine hendek açıp, el yapımı patlayıcı yerleştirerek, güvenlik güçlerinin bölgeye ulaşmasını engellemeye çalışıyor.

PKK yandaşlarının 4 gün önce Yüksekova'da "sözde özerklik" ilan ettiğini açıklamasının ardından PKKlı militanlar da ilçe merkezindeki faaliyetlerini artırdığı gözlendi.

PKK örgütünün gençlik yapılanması YDG-H ile Öz Savunma Birimleri (ÖSB), ilçe merkezindeki birçok eylem ve saldırıyı organize ederek, bölge halkına korku salmayı amaçlıyor.

Daha önce özellikle kamu kurum binaları ve güvenlik birimlerine roketatar, uzun namlulu silahlarla saldıran militanlar, şimdi de güvenlik güçlerinin müdahalesini engellemek için mahalle ve sokaklarda hendek açıp, barikat kuruyor.

Eski Kışla, Orman ve Mezarlık mahallelerindeki yollara açtıkları hendeklere yangın söndürme ve mutfak tüpleriyle desteklenmiş el yapımı patlayıcı yerleştiren militanlar, bu yöntemle olaylara müdahale etmek için gelen polislere yönelik ses getiren eylemler gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Hendeklerin yanı sıra demir kapı ve direklerle yollara barikat kurup güvenlik güçlerinin müdahalelerini önlemeye çalışan militanlar, eylemlerinden rahatsız olan vatandaşları da göçe zorluyor.

Bir taraftan güvenlik güçlerinin müdahalesini önlemek bir taraftan da asker ve polisleri patlayıcıların bulunduğu bölgelere çekmek isteyen militanlar, yaptıkları eylemlerde çocukları kullanmaktan da geri kalmıyor.

Yüzü maskeli çocukları, ellerine verdikleri roketatar ve uzun namlulu silahlarla polise ve askere karşı kullanıyor.

AA

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim