1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK Van'da Aynı Okula İkinci Defa Saldırdı!
PKK Van'da Aynı Okula İkinci Defa Saldırdı!

PKK Van'da Aynı Okula İkinci Defa Saldırdı!

Van'ın İpekyolu ilçesindeki Vali Ali Cevdetbey İlkokulu'na, PKK yandaşlarınca ikinci kez molotofkokteyli atıldı.

A+A-

Alınan bilgiye göre, İpekyolu ilçesi Bostaniçi Mahallesi'ndeki üç katlı okula gece saatlerinde PKK yandaşlarınca düzenlenen saldırıda, sınıflarda, öğretmen ve müdür odasında yangın çıktı. İtfaiye ekiplerince söndürülen yangında, söz konusu yerler kullanılamaz hâle geldi.

Saldırganların, okulun dışında bulunan güvenlik kameralarını etkisiz hâle getirmek amacıyla kameraya molotofkokteyli attıktan sonra tüm camları kırdığı öğrenildi.

van_pkk_saldirisi_ayni_okula_ikinci_defa_saldiri_2.jpg

van_pkk_saldirisi_ayni_okula_ikinci_defa_saldiri_3.jpg

van_pkk_saldirisi_ayni_okula_ikinci_defa_saldiri.jpg

"Bu Eğitim Düşmanlığıdır"

İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükrullah Yavuzer, olayın ardından okula gelerek, incelemelerde bulundu.

Okullara saldırmanın kimseye bir fayda sağlamayacağını belirten Yavuzer: "Çocuklarımızın ilim, irfan yuvalarına saldırılar düzenleniyor. Bu eğitim düşmanlığıdır. Bu insanlarımızın cahil kalmasını isteyen zihniyetlerin çabasıdır. Bu tür saldırıların kimseye faydası yoktur. Öğrencilerimizin eğitimini engellemek kimsenin hakkı değildir. Bu olayı yapanları bölgemizin insanları adına kınıyorum." diye konuştu.

“Okulda 200 Bin Liralık Maddî Hasar Var”

Okulda ilk belirlemelere göre 200 bin liranın üzerinde maddî hasar meydana geldiğini, diğer okullara yapılan saldırılar da dikkate alındığında bu rakamın 1 milyon lirayı aştığını ifade eden Yavuzer, kısa sürede okulları tadilattan geçirerek eğitim öğretim dönemine yetiştireceklerini kaydetti.

“Halkımızla, Velilerimizle, Çocuklarımızla El Ele Vererek Bu İşin Üstesinden Gelmeyi Başaracağız”

Aynı okula iki gün önce de bombalı ve molotofkokteylli saldırı düzenlendiğini anımsatan Yavuzer, okulun dün gece daha bilinçli ve profesyonelce yakılmaya çalışıldığına işaret etti. Yavuzer, şöyle konuştu:

"İdare kısmı ile sınıflarımız çok ağır hasar aldı. İnternet, elektrik ve telefon tesisatı ile donanımımız tamamen yandı. Aynı şekilde başka okullarımızda da ciddi hasarlar meydana geldi. Yeni yaptığımız bir okula, gece kimliği belirsiz kişiler girip tüm tesisatı yerinden sökerek okula zarar verdi. Bunlar çocuklarımızın cahil kalmalarını istiyorlar. Bu çocukların geleceğini karartmak isteyen güçler, neye hizmet ettiklerini anlayamadan bu çocukların geleceklerini karartmaya çalışıyorlar. Veliler geliyor ve 'Biz çocuklarımızı nereye göndereceğiz?' diye soruyor. En kısa zamanda bu kurumlarımızı eskisinden daha güzel hâle getireceğiz. Bu insanlar çocuklarımızın gündüzünü geceye çevirmeye çalışıyor, onların cahil kalmasını istiyor. Halkımızla, velilerimizle, çocuklarımızla el ele vererek bu işin üstesinden gelmeyi başaracağız."

Kaynak: Anadolu Ajansı

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT