1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK Uyardı Demirtaş Çark Etti
PKK Uyardı Demirtaş Çark Etti

PKK Uyardı Demirtaş Çark Etti

Seçim sonrası “Emanet oyların farkındayiz” açıklaması yapan HDP Eşbaşkanı Demirtaş, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Karasu’nun “Emanet oy yoktur” uyarısının ardından dün çark etti.

A+A-

7 Haziran seçimlerini kameralar karşısında değerlendiren Selahattin Demirtaş, “Bize inanarak hangi gerekçeyle bize oy vermiş olursa olsunlar, hiç kimseyi mahcup etmeyeceğiz. Bize emaneten oy vererek de HDP'nin demokratik siyasetin önünü açmak isteyenleri de mahcup etmeyeceğiz” dedi.

HDP'li Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de “Bizim aldığımız oyda, bize emanet edilen oylar olduğu gerçeğini çok iyi biliyoruz ve hiç aklımızdan çıkarmayacağız. Bize emanet oy veren bütün yurttaşlara da bunun teminatını veriyoruz. Sağ olsunlar, var olsunlar” açıklaması yaptı.

EMANET OY YOK!

Bu açıklamaların ardından KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu “Şunu da söyleyelim emanet oylar falan yoktur. HDP'liler de bunu yanlış değerlendiriyor. Her parti yeni seçmenler kazanabilmek için seslenmiyor mu. Herkes birbirinden oy alabilmek için seçime girmiyor mu? Mesela Alevilerin oyu emanet değildir. Aleviler seçim bildirgesine oy vermiştir. Bu nereden çıktı anlayamadım” diye konuştu.

AĞIZ DEĞİŞTİRDİ

Bununu üzerine ağız değiştiren Demirtaş, “Biz emanet oylarla barajı aşmış değiliz. Biz yüzde 13.02'ye yakın oy aldık. Bunun içinde bir tane bile emanet oy varsa bu bizim için kıymetlidir. Fakat biz emanet oylarla barajı aşmış değiliz. Çok güçlü, örgütlü bir tabanımız var. Tabanın desteğiyle barajı aştık” diye konuştu.

Kübra Sönmezışık / Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

4 Yorum