1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK Sınır Dışına Çekilmeye Başladı
PKK Sınır Dışına Çekilmeye Başladı

PKK Sınır Dışına Çekilmeye Başladı

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın 3. mektubunun Kandil'e ulaşmasıyla örgütün sınır dışına çekilmesine ilişkin tüm hazırlıklar tamamlandı.

A+A-

Haber: Çetiner Çetin | Yeni Şafak

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın üçüncü mektubu Kandil yönetimine teslim edildi. PKK üyelerinin Türkiye'den çıkarılması için hazırlıklarını tamamlayan Kandil yönetiminin dağınık haldeki gruplara bir araya toplanın talimatı verdiği öğrenildi. Türkiye sınırları içinde 7'şerli gruplar halinde Irak'ın kuzeyindeki Hakurk ve Haftanin kamplarında oradan da 4'erli gruplar halinde Kandil'e geçecek olan 2194 PKK'lı için Karşılama, Erzak ve Öncü adlı gruplar oluşturuldu. Kandil'den gelecek 'çekilin' talimatıyla birlikte sınıra doğru yürüyüş başlayacak.

BDP HEYETİ KANDİL'DE

Bir taraftan bu gelişmeler yaşanırken diğer taraftan da BDP heyeti Kandil'e Abdullah Öcalan'ın mektubunu götürdü. İmralı'ya giden Buldan ve Önder'in yanı sıra Eşbaşkan Gültan Kışanak'ın da bulunduğu BDP heyeti dün sabah Erbil'den hareket ederek öğlen saatlerinde Kandil'e ulaştı ve Öcalan'ın mektubunu örgüt yöneticilerine verdi. PKK yöneticileri BDP heyeti ile 9 saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. Ardından Kandil yönetimi genişletilmiş merkez komite üyelerine çağrı yaparak bugün içinde Öcalan'ın mektubunu aktaracağı öğrenildi. Kandil'in son durum hakkında Öcalan'a bir mektup yazması, mektubun eline geçmesiyle birlikte Öcalan'ın kamuoyuna bir açıklamayla sınır dışına çekilmenin başladığını duyurması bekleniyor.

KAYGILAR İMRALI'DA ÇÖZÜME KAVUŞTU

Çekilme hazırlıklarını hızlandıran süreç şöyle gelişti: 14 Nisan'da BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in İmralı ziyaretinde Öcalan, sınır dışına çekilme konusunda Kandil'in kaygılarını kendisiyle görüşen heyete ilettiğini ve heyetle yaptığı görüşmede bu kaygıların giderildiği bir formül üzerinde anlaştıklarını söyledi. Çekilmenin başlaması için Kandil'e yönelik yeni bir mektup yazacağını belirten Öcalan, BDP'ye MİT tarafından ulaştırılacak mektubun zaman kaybetmeden Kandil'e ulaştırılmasını istedi.

OPERASYON YOK

Görüşmeden çıkan BDP heyeti Öcalan'ın ilk mesajını dolaylı yollardan Kandil'e iletti. Hem kaygılarının giderildiğini öğrenen hem de Öcalan'ın mektubunun yola çıktığı haberini alan Kandil ise Türkiye'deki sözde alan sorumlularına dağınık halde bulunan PKKli grupların belli bir bölgede toplanmasını istedi. Bu çağrının ardından dağınık haldeki PKKliler sığınaklarından terk ederek belirledikleri bölgeye doğru hareket ettiler. Bu hareketliliğe karşın güvenlik güçleri hiçbir operasyon yapmadı. Önceki gece başlayan toplanmanın bugün akşam saatlerinde bittiği belirtildi. Bir araya gelen gruplar Kandil'den gelecek çekilin talimatıyla birlikte sınıra doğru yürüyüşe geçecek.

PKK Hazırlığı Erbil'le Görüşecek

Çekilme projeksiyonlarını netleştirmeye çalışan Kandil'deki PKK yönetiminin bugün Kuzey Irak'taki Kürt yönetimine bağlı istihbarat birimleri ve İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile bir araya geleceği öğrenildi. Kandil'deki PKK'lıların, bu görüşmelerde Kürt yönetimine çekilme sürecine ilişkin sınırın Irak tarafındaki hazırlıklarla ilgili bilgi vermesi planlanıyor.

 

 

HABERE YORUM KAT