1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK Saldırılarının 30 Günlük Bilançosu
PKK Saldırılarının 30 Günlük Bilançosu

PKK Saldırılarının 30 Günlük Bilançosu

Son bir ayda gerçekleşen saldırılarda 22 güvenlik görevlisi hayatını kaybederken, 6 sivil hayatını kaybetti, 89 kişi yaralandı.

A+A-

Silah bırakıp sınır dışına çekilmek yerine eylemleriyle "Çözüm Süreci"ni sabote eden PKK, KCK'nın geçen ay "barajlar ve baraj inşasında kullanılan araçların hedef alınacağını" açıklamasının ardından saldırılarını artırdı.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, son 30 gündeki (7 Temmuz-5 Ağustos) PKK saldırılarında, aralarında Malazgirt İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız'ın da bulunduğu 22 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. 6 sivil hayatını kaybetti, 89 kişi yaralandı.

Bu dönemde PKK tarafından 100'den fazla araç ateşe verilirken, çatışmalarda 11 PKKlı öldürüldü, 2 PKKlı yaralı olarak yakalandı.

TSK tarafından PKK'ya yönelik yurtdışı ve yurtiçinde belirlenen hedeflere hava operasyonları yapıldı. Bölgede 1 Ağustos'a kadar gerçekleştirilen operasyonlarda, aralarında PKK'nın üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu 260'tan fazla PKK üyesinin öldürüldüğü, 400'ü aşkın PKK üyesinin de yaralandığı açıklandı.

Son yaşanan şiddet olaylarının ardından, pek çok ilde, çoğunluğu PKK ve gençlik yapılanması YDG-H olmak üzere IŞİD ve DHKP-C örgütlerine yönelik operasyonlarda, 24 Temmuz'dan bu yana bin 500'den fazla kişi gözaltına alındı, 275 kişi tutuklandı.

7 Temmuz

- Siirt-Eruh karayolunda Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin uygulama noktasına gelmeyip geri döndüğü için takibe alınan aracın arka koltuğundaki PKKlının açtığı ateşle yaralanan polis memuru Bünyamin Torğut hayatını kaybeti.

- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, PKK mensuplarınca yola döşenen patlayıcı, askeri aracın baraj inşaatından dönüşü sırasında patlatıldı. Patlama nedeniyle zırhlı aracın sol ön lastiği ile aynasında hasar oluştu.

8 Temmuz

- Siirt-Kurtalan karayolu yakınlarındaki Küçük Sanayi Sitesi yolunda faaliyet gösteren hazır beton şantiyesine giren yüzü maskeli kişiler, 4 beton mikseri ve bir kamyonu üzerlerine benzin dökerek ateşe verdi.

- PKK örgütü mensuplarınca Diyarbakır Silvan'da, İl Jandarma Komutanlığına ait üç zırhlı araç intikal halindeyken, el yapımı patlayıcı infilak ettirildi, bir zırhlı araçta hasar oluştu.

11 Temmuz

- PKK mensubları, Doğubayazıt-Iğdır ve Doğubayazıt-İran karayolunda 3 tırı durdurdu. Sürücüleri araçlardan indirip, daha sonra benzin dökerek 3 tırı ateşe verdi.

- PKK üyeleri, Ardahan'ın Göle ilçesinde su kesintisi nedeniyle İnceçayır mevkisine giden belediye personelini bir süre alıkoydu. Belediyeye ait kamyonete el konuldu.

- Siirt'in Pervari ilçesindeki yol yapım şantiyesinde kullanılan 4 iş makinesi, PKK mensuplarınca kundaklandı.

12 Temmuz

- Ardahan'ın Göle ilçesindeki su kesintisini gidermek isteyen belediye personelini alıkoyan PKKlıların, olay yerinde inceleme yapan güvenlik güçlerine açtığı ateş sonucu Kamber Morkoç hayatını kaybetti, bir kişi yaralandı.

13 Temmuz

- Mardin'in Nusaybin ilçesinde PKK örgütü yandaşlarınca düzenlenen izinsiz gösteride açılan ateş sonucu bir polis yaralandı.

14 Temmuz

- Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde yol kesen PKKlılar, beton mikserini ateşe verdi.

15 Temmuz

- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, PKK mensupları, Silvan Barajı şantiye sahasında çalışan işçilerin güvenli şekilde seyahati için görevlendirilen güvenlik güçlerinin bulunduğu araçların geçişi sırasında el yapımı patlayıcıyla saldırı düzenledi. Can kaybının yaşanmadığı saldırıda bir araçta hasar oluştu.

- Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Topçatan köyü yol ayırımında devriye görevi yapan güvenlik güçlerine, PKK üyelerince uzun namlulu silahlarla taciz ateşi açıldı. Can kaybı yaşanmayan saldırıda, olay yerinden geçen üç tırda, mermilerin isabet etmesi sonucu hasar oluştu.

16 Temmuz

- Iğdır-Aralık karayolunun Karakoyunlu çıkışında PKKlılar, özel şirkete ait tırı yaktı, bir vatandaşa ait aracı gasbetti.

17 Temmuz

- PKK örgütü mensubu silahlı bir grup tarafından Van'ın Çaldıran ilçesi ile Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesi arasındaki karayolunun 25'inci kilometresinde bir vatandaşa ait çekici yakıldı.

- Iğdır-Doğubayazıt karayolunda 30 aracı durdurup kontak anahtarlarını alan, yolu trafiğe kapatan ve bir tırı yakan PKKlılar, olaya müdahale eden jandarma unsurlarına uzun namlulu silahlarla ateş açtı.

19 Temmuz

- PKK üyeleri, Erzurum'un Tekman ilçesine bağlı Koçyayla Mahallesi'ndeki elektrik arızasını gidermek üzere bölgede bulunan elektrik teknisyenlerini tehdit ederek, araçlarını gasbetti.

- Aralarında silahlı 8 PKKlının da bulunduğu yüzleri maskeli 30-40 kişilik grup, Ağrı'nın Patnos ilçesine bağlı Değirmendüzü köyünde, Patnos-Erciş karayolunu keserek bir kamyonu durdurdu. Şoförü darbettikten sonra, lastiklerine ateş ettikleri aracı yaktı.

- Doğubayazıt-Çaldıran karayolu, PKKlılarca 4 tırın durdurulmasının ardından ulaşıma kapatıldı.

- Van'ın Erciş ilçesine bağlı Yeşilova Mahallesi'nde PKK örgütü yandaşı yüzleri maskeli 30-40 kişilik grup tarafından bir çekici durduruldu. Grup, propaganda yaptıktan sonra çekiciyi yaktı.

- Hatay'ın Payas ilçesi kırsalında PKKlılar, tehdit ettikleri 4 vatandaşa erzak aldırdı.

- PKK tarafından 16 Temmuz'da Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde kaçırılan geçici köy korucusu serbest bırakıldı.

20 Temmuz

- Adıyaman'da güvenlik güçleri ile PKK arasında çıkan çatışmada Jandarma Uzman Onbaşı Müsellim Ünal (23) hayatını kaybetti, 3 asker yaralandı.

- PKK mensupları, Adıyaman merkezde operasyon icra eden İl Jandarma Komutanlığı unsurlarına uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Saldırıda herhangi bir zayiat gerçekleşmedi.

21 Temmuz

- Iğdır'da, PKK örgütü mensubu grup, Kavaktepe Mahallesi Pamukgeçidi mevkisinde, bir çekiciye uzun namlulu silahlarla ateş ederek, Ağrı-Doğubayazıt karayolunu trafiğe kapattı. PKK olaya müdahale eden jandarma unsurlarına, roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırıda bulundu. Saldırıda, bir araçta hasar oluştu.

- Şırnak'ın Cizre ilçesinde iki kışlaya yüzleri maskeli grup tarafından el yapımı patlayıcı atıldı. Uzun namlulu silahlarla ateş açan gruba, anında ateşle karşılık verildi. Saldırılarda, iki nizamiyede de hasar oluştu.

- Yüzleri maskeli 8-10 kişilik grup tarafından Şırnak'ta, özel aracı durdurulan uzman çavuş darbedildi, askeri personelin aracı yakıldı.

- PKK mensubu grup, Erzurum Karayazı ilçesinde bir firmaya ait iş makinesi ve kamyonu benzin dökerek yaktı.

- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, molotofkokteyli atılmak suretiyle bir çekici ve dorsesinde yüklü bulunan üç traktör yakıldı, bir uzman çavuşa ait otomobil kullanılamaz hale getirildi.

22 Temmuz

- Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde görevli polis memurları Feyyaz Yumuşak ve Okan Acar, evlerinde PKK mensuplarınca katledildi.

- Tunceli'nin Hozat ilçesine bağlı Yenibaş Jandarma Karakol Komutanlığına PKK örgütü mensubunca taciz ateşi açıldı. Saldırıda herhangi bir zayiat oluşmadı.

- Kars'ın Kağızman ilçesinde yol kesen PKKlılar, aralarında meyve ve sebze yüklü tırların da bulunduğu 11 aracı ateşe verdi.

- Şırnak'ın Silopi ilçesi Görümlü beldesinde, PKK üyeleri, Silopi Termik Santrali tarafından işletilen kömür ocağında 2 işçiyi alıkoyarak bir iş makinesini uzaktan kumandalı el yapımı patlayıcıyla tahrip etti. Alıkonulan işçiler, bir süre sonra serbest bırakıldı.

- Bitlis'in Hizan ilçesinde Suruç'taki saldırıyı bahane eden yüzü maskeli göstericiler, PTT binasının camlarını kırıp bir aracı ateşe verdi.

- Diyarbakır-Hani karayolu Soylu köyü yol ayrımı PKK tarafından kesildi ve yaklaşık 60 araç durduruldu. Bu araçların kontak anahtarları alındı ve iki otomobil yakıldı.

- Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde, elektrik arızasını gidermek üzere bölgede bulunan 2 elektrik dağıtım şirketi görevlisi tehdit edildi. Şirkete ait araç ve personelin üzerindeki iki cep telefonu gasbedildi.

- PKK tarafından, Siirt'in Şirvan ilçesine bağlı Dişlinar köyü bölgesinde hidroelektrik santrali (HES) inşaatında bir kamyon, iki mikser ve bir iş makinesi yakıldı.

23 Temmuz

- Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde iki trafik polisine yönelik saldırıda polis memuru Tansu Aydın hayatını kaybetti, bir polis yaralandı.

- Çaldıran-Doğubayazıt karayolunun 15'inci kilometresinde silahlı PKKlılar, durdurdukları 3 tırı ateşe verdi.

- Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki saldırıyı bahane ederek Mersin'in Tarsus ilçesinde izinsiz gösteri düzenleyen grubun açtığı ateş sonucu, aralarında 5 polisin ve eski Hür Dava Partisi (Hüda Par) Tarsus İlçe Başkanı Mehmet Ali Kutan'ın da bulunduğu 11 kişi yaralandı.

24 Temmuz

- Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yol kesen PKK üyeleri, Mardin'den ailesiyle Muş'a giden polisi memuru Vedat Kaya'yı kaçırdı.

- Tekman ilçesinde Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile elektrik dağıtım şirketine ait iki pikaba, bölgede yol kesen PKK tarafından el konuldu.

- İkitelli'deki Star gazetesinin bahçesinde MLKP örgütü adına hazırlanmış pankarta sarılı halde bulunan parça tesirli ve zaman ayarlı bomba, uzman ekiplerce etkisiz hale getirildi.

- Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü önünde uygulama yapan polis ekibine yönelik PKK tarafından düzenlenen saldırıda 2 polis yaralandı.

25 Temmuz

- PKK örgütü mensupları, Şırnak'ın Silopi ilçesi Silopi Elektrik Üretim AŞ'ye ait 7 aracı yaktı.

- Diyarbakır-Bingöl karayolu Kocaköy Tepecik Mahallesi'nde yol kesen PKKlılar, durdurdukları 2 araçtan birini yaktı, diğerini de gasbetti.

- Erzurum'un Tekman ilçesinde, doğum yapacak hastayı Tekman Devlet Hastanesine götürmek için yola çıkan 112'ye ait ambulansı durduran PKKlılar, hasta ve yakınlarını indirdikten sonra, iki sağlık personelini ambulansla kaçırdı. Ambulans ve kaçırılan sağlık personeli, 04.00'te Varto-Hınıs karayolunda serbest bırakıldı.

- Diyarbakır'ın Hani İlçesi Serenköy Mahallesi'nde Lice-Hani karayolunu kesen bir grup, 2 aracı yaktı.

- Şırnak'ın Silopi ilçesindeki termik santralin kömür üretim sahasında çalışan 15 işçi, PKK mensupları tarafından kaçırıldı. 5 iş makinesini ateşe veren PKKlılar, alıkoydukları işçileri bir süre sonra serbest bıraktı.

26 Temmuz

- İstanbul Gazi Mahallesi'nde gözaltı işlemi için girdiği binadan ateş açılması sonucu yaralanan polis memuru Muhammet Fatih Sivri hayatını kaybetti.

- PKKlılar, Şırnak'ın Silopi ilçesindeki 2 yüksek gerilim hattı direğine el yapımı patlayıcılarla hasar verdi.

- Yüzleri maskeli ve silahlı bir grup, Diyarbakır'ın Lice ilçesi Yaprakköy Mahallesi'nde, Lice-Kulp karayolunu keserek durdurdukları 2 aracı yaktı.

- Diyarbakır Lice'de askeri aracın geçişi esnasında PKK bomba yüklü aracın patlatılması sonucu Jandarma Başçavuş İsmail Yavuz ve Uzman Çavuş Mehmet Koçak hayatını kaybetti, 4 asker yaralandı.

- İzmir'in Narlıdere ilçesi İnönü Mahallesi'nde seyir halindeki 2 belediye otobüsüne yönelik saldırıda, otobüslerden biri molotofkokteyliyle yakıldı, diğerinin camları kırıldı.

- Kars'ın Sarıkamış ilçesinde bir grup, baraj inşaatında kullanılan 4 aracı ateşe verdi.

27 Temmuz

- Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinden geçen doğalgaz boru hattına PKKlılarca saldırıda bulunuldu.

- Muş'ta Malazgirt İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız, PKKlılarca eşi ve çocuğunun da bulunduğu otomobile düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybetti, eşi yaralandı.

- Ağrı'nın Doğubayazıt ile Van'ın Çaldıran ilçeleri arasında bulunan Tendürek Geçidi'nde yol kesen PKK üyeleri, durdurdukları tırı ateşe verdi. PKKlılar, bölgeye giden güvenlik güçlerine roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırdı.

- Van'ın Çaldıran ilçesinde "Kobra" tipi zırhlı araca düzenlenen saldırıda, bir asker yaralandı.

- Mardin Nusaybin Devlet Hastanesinin bahçesinde park halinde bulunan 3 ambulans, açılan ateş sonucu kullanılamaz hale geldi.

- Siirt'teki Çetin HES Barajı inşaatında kullanılan 5 iş makinesi, PKK mensuplarınca yakıldı.

- Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki Guçik Mahallesi'nden geçen Lice-Kulp karayolunda 2 araç ateşe verildi.

- Erzurum'da PKK örgütü üyeleri, asfaltlama çalışması yapan 7 iş makinesi ile gasbettikleri aracı yaktı.

- Mardin'in Nusaybin ilçesinde Bölge Trafik İstasyonu'na silah ve patlayıcıyla saldırı düzenlendi, 3 polis yaralandı.

- Tatvan'da izinsiz gösteri yapan PKK örgütü yandaşları, polis aracına ateş etti, bir sivil aracı da yaktı.

- Mersin'de izinsiz gösteri düzenleyen grupların fırlattığı aydınlatma fişeğinin isabet ettiği Bülent Ecevit Güngör, hayatını kaybetti.

28 Temmuz

- Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki adliye ve polis lojmanlarına PKKlılarca roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Can kaybının yaşanmadığı saldırı sonucu binalarda hasar oluştu.

- Tunceli-Hozat karayolunda araçları durduran PKKlılar, bir arazöz ve 2 aracı yaktı.

- Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yol kesen PKK mensupları, ailesiyle Erzurum'dan Şanlıurfa'ya giden polis memuru Sedat Yabalak'ı kaçırdı.

- Şırnak'ın Cizre ilçesinde göstericilerin barikatla kapattığı yolu trafiğe açmak için giden polis ekibine el yapımı patlayıcıyla saldırı düzenlendi. Olayda bir polis ve 2 çocuk yaralandı.

- Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, yüzü maskeli PKK saldırısı sonucu ağır yaralanan Piyade Uzman Çavuş Ziya Sarpkaya hayatını kaybetti.

- PKK mensuplarının Kulp-Muş karayolundaki Şenyayla Köprüsü'ne yerleştirdiği patlayıcı infilak etti. Olayda can kaybı yaşanmazken, karayolu ulaşıma kapandı.

29 Temmuz

- Bitlis-Diyarbakır ve Hizan-Tatvan karayollarını ulaşıma kapatan bir grup PKKlı, 2 iş makinesini ateşe verdi. Eylem sırasında, aracıyla olay yerinden uzaklaşmaya çalışan bir kişi, PKKlıların açtığı ateş sonucu yaralandı.

- Doğubayazıt-Gürbulak karayolu Karaburun köyü mevkisinde zırhlı araçla devriye görevi yapan güvenlik güçlerine, PKK mensuplarınca ateş edilmesi sonucu 3 asker yaralandı.

- Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki PKK saldırısının ardından düzenlenen operasyonda 2 PKKlı öldürüldü, 2 PKKlı yaralandı.

- Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde, askeri konvoyun geçişi sırasında el yapımı patlayıcının infilak ettirildiği saldırıda, can ve mal kaybı yaşanmadı.

- Van'ın Çatak ilçesindeki jandarma karakollarına malzeme taşıyan minibüs, PKK mensuplarınca ateşe verildi.

- Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde PKK yandaşları durdurdukları otomobildeki kişileri indirdikten sonra aracı ateşe verdi.

- Batman-Sason karayolunda yol kenarındaki çilek kasalarının üzerine bırakılan el yapımı patlayıcı, uzaktan kumandayla patlatıldı.

- Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde emniyet amirliği binasına roketatarlı saldırı gerçekleştirildi.

- Şırnak'ın İdil ilçesinde PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H üyeleri, güvenlik güçlerine uzun namlulu silahlarla ateş açtı.

- Cizre ilçesinde Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı'na saldırı düzenlendi.

- Bitlis'in Tatvan ilçesinde yol güvenliğini sağlayan iki zırhlı polis aracının geçişi sırasında, yol kenarına döşenen mayını patlatan PKKlılar, daha sonra taciz ateşi açtı. Olayda can kaybı yaşanmadı.

30 Temmuz

- Şırnak'ta, PKK örgütü mensuplarınca yapılan saldırıda Piyade Teğmen İbrahim Tanrıverdi, Piyade Onbaşı Hamza Yıldırım ve Piyade Er Ömer Kandemir hayatını kaybeti.

- Şırnak'ta PKK mensuplarının Dağkonak Jandarma Karakolu üst bölgesine uzun namlulu silahlarla saldırması sonucu 2 asker yaralandı.

- Şırnak'ın Uludere ilçesinin Kalemli Boğazı mevkisinde PKKlılarca menfeze yerleştirilen mayın, güvenlik güçlerinin geçişi sırasında uzaktan kumandayla patlatıldı. Olayda can kaybı yaşanmadı.

- Hakkari ve Bitlis'te PKK örgütü mensupları, 5 aracı ateşe verdi.

- Kars'ın Sarıkamış ilçesinde PKK üyeleri tarafından yük treninin geçişi sırasında patlatılan bomba, raylarda hasara yol açtı.

- Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yük trenine düzenlenen PKK saldırısının ardından rayların onarımını yapan görevlilere açılan ateşle bir demiryolu işçisi hayatını kaybetti, bir köy korucusu yaralandı.

- Şırnak'ın Cizre ilçesinde, Şehit Murat Akançay Polis Merkezine yönelik silahlı saldırı düzenleyen PKKlılardan biri öldürüldü.

- Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde, PKK üyelerince uzun namlulu silahlarla düzenlenen saldırıda polis memuru Mehmet Uyar ve Osman Çaran isimli vatandaş hayatını kaybetti, bir kişi yaralandı.

- Ankara-Tahran seferini yapan, içinde 172 yabancı uyruklu yolcunun bulunduğu trene bırakılan mayın, Bitlis'te güvenlik güçlerince imha edildi.

31 Temmuz

- PKK örgütü mensuplarınca Adana'nın Pozantı ilçesinde polis merkezine düzenlenen saldırıda polis memurları İsa İpek ve Serdar Kazar hayatını kaybetti. Çatışmada 2 PKK öldürüldü.

- Osmaniye'de, Karaçay Mesire Alanı'nda belediyeye ait su deposundaki görevlilere, PKK tarafından düzenlenen silahlı saldırıda bir polis memuru ve bir belediye personeli yaralandı.

- Tahran-Van seferini yapan yolcu treninin Van'ın Saray ilçesi Keçikayası Mahallesi'nden geçişi esnasında, PKK tarafından demiryoluna döşenen el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu, demiryolunda ve vagonlarda hasar meydana geldi.

- Ağrı'da bir eve düzenlenen operasyonda çıkan çatışmada 3 PKKlı öldürüldü.

- Bitlis'in Güroymak ilçesinde PKKlılar, Vangölü Elektrik Dağıtım AŞ ile DSİ'ye ait 3 aracı ve 3 konteyneri ateşe verdi.

- Van'ın Çatak ilçesinde PKK üyelerince İlçe Emniyet Amirliği ve İlçe Jandarma Komutanlığına düzenlenen eş zamanlı saldırının ardından çıkan çatışmada 2 PKKlı öldürüldü, bir vatandaş yaralandı.

- Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Hacıbekir Kışlasına düzenlenen saldırıda bir asker yaralandı.

- Tunceli'de yol kesen PKKlılar, durdurdukları iki kamyonu ve bir tırı yaktı.

- Kars'ın Kağızman ilçesinde yol kesen PKK üyesi grup, 20'ye yakın aracı ateşe verdi.

1 Ağustos

- Kars'ın Kağızman ilçesinde, Iğdır-Erzurum karayolunda gasbettikleri kepçeyle Karakurt-Denizgölü mevkisinde hendek kazarak yol kesen bölücü PKK üyesi grup, 20'ye yakın aracı ateşe verdi, araçlarından indirdikleri sürücüler ile yolcuların cep telefonlarını gasbetti. Olay üzerine bölgeye giden güvenlik güçlerinin yaptığı tarama sırasında önceden tuzaklanmış mayın patlatılması sonucu Uzman Çavuş Ali Gökçe (35) hayatını kaybetti.

- Bitlis'in Ahlat ilçesinde PKK mensuplarınca Ahlat İlçe Emniyet Müdürlüğüne roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açıldı.

- PKK örgütü üyeleri, Muş'un Varto ilçesinde devriye görevi yapan zırhlı polis aracına roketatarla saldırdı. Saldırıda herhangi bir zayiat yaşanmadı.

- Tunceli’nin Ovacık ilçesine 1 kilometre uzaklıktaki Hozat Köprüsü'nde İlçe Emniyet Amirliğine ait zırhlı polis aracının geçişi sırasında, PKKlılarca önceden yerleştirilen patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu düzenlenen saldırıda zırhlı araçta hafif hasar oluştu.

- PKK mensubu silahlı bir grup, Tunceli-Erzincan karayolunun 40. kilometresi Zağge mevkisinde 4 tır ve bir iş makinesini benzin dökerek yaktı.  

- PKK örgütü mensubu 8-10 kişilik bir grup tarafından, Tunceli Samanlı köyünde, 50-60 araç durdurulmak suretiyle Tunceli-Pülümür karayolu kesildi. İki tır, bir kamyon yakıldı ve el yapımı patlayıcıyla yola maddi hasar verildi.

- Bir grup PKKlı tarafından, Şırnak'ın Uludere ilçesi Dağdibi Jandarma Karakol Komutanlığına, roketli ve uzun namlulu silahlarla saldırıda bulunuldu. Saldırıya, jandarma unsurlarınca anında karşılık verildi, herhangi bir zayiat meydana gelmedi.

- Mardin'in Artuklu ilçesi Akbağ Mahallesi'nde, elektrik dağıtım trafosuna, önce roketatar ile iki kez sonra uzun namlulu silahlarla 50-60 defa ateş edilmek suretiyle saldırıda bulunuldu.

- PKKlılarca Muş merkez ilçe Dilimli köyünde, Mercimekkale Jandarma Karakol Komutanlığına ait yol emniyet ve kontrol devriyesindeki bir araca silahlı saldırı düzenlendi. Açılan ateşe, anında karşılık verilmesi neticesinde, terörist ateşi kesildi. Saldırıda herhangi bir zayiat meydana gelmedi.

- Diyarbakır'da yapımı süren Silvan Barajı'na giden servis yolunda bulunan 145 kilogramlık patlayıcı, imha edildi. Patlayıcının imhasıyla olası bir facia önlenirken, yolda hasar oluştu.

- Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, PKK örgütü mensuplarınca yük trenine silahlı saldırı düzenlendi. PKK saldırısının ardından bölgede başlatılan operasyonda 1 PKKlı öldürüldü.

- PKK mensuplarınca Mardin-Diyarbakır karayolunun 13. kilometresindeki Dicle EDAŞ'a ait trafoya roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Saldırıda trafonun bir bölümü zarar gördü.

- Van'ın Bahçesaray ilçesindeki Karabet Geçidi'nde teröristlerce yola döşenen mayın, 2 zırhlı polis aracının geçişi sırasında patladı. Patlamanın ardından polislere uzun namlulu silahlarla ateş açan PKKlılar, saldırıya anında karşılık verilmesi üzerine kaçtı. Saldırıda herhangi bir zayiat meydana gelmedi.

2 Ağustos

- Mardin’in Midyat ilçesinde, Şenköy ve Gelinkaya mahallesinden geçen Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı'nın güvenliğini sağlayan askerlerin bulunduğu aracın geçişi sırasında, PKK tarafından yola döşenen mayın patlatılması sonucu Jandarma Er Barış Akkabak hayatını kaybetti, 4 asker yaralandı.

- Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde, PKK mensupları tarafından jandarma karakoluna 2 ton patlayıcı yüklü traktörle yapılan canlı bomba saldırısı sonucu jandarma erler Medet Mat ve Mansur Cengiz hayatını kaybetti, 31 asker yaralandı.

- Bitlis'in Tatvan ilçesindeki Asker Hastanesine PKKlılarca uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Güvenlik güçlerinin anında karşılık verdiği militanlar olay yerinden kaçtı. Herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın yaşanmadığı saldırıda, hastanenin bahçesindeki nöbet kulübesinde hasar oluştu.

- PKK örgütü mensupları, Diyarbakır'ın Silvan ilçesi Akdere Mahallesi'nde bir firmaya ait petrol kuyusu istasyonunda çalışan işçileri ellerini ve gözlerini bağlayarak etkisiz hale getirdi ve kaldıkları kulübeyi ateşe verdi. Yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü.

- Şırnak Akçay'daki Seslice Üs Bölgesi'ne PKK mensuplarınca silahlı saldırıda bulunuldu. Açılan ateşe anında karşılık verildi. Saldırıda zayiat veya hasar meydana gelmedi.

- Van İl Jandarma Komutanlığına düzenlenen saldırıda da roketatar mermisi, tel örgülerin dışında patladı, herhangi bir zayiat oluşmadı.

3 Ağustos

- Bitlis-Diyarbakır karayolunun 31. kilometresinde, PKK örgütü mensuplarınca yerleştirilen mayın, Bitlis İl Jandarma Komutanlığına ait iki zırhlı aracın geçişi sırasında uzaktan kumandayla patlatıldı. Saldırıda herhangi bir zayiat meydana gelmedi.

- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yapımı süren Silvan Barajı'na malzeme taşınan yola PKKlılarca döşenen mayın, askeri aracın geçişi sırasında infilak ettirildi. Saldırıda 2 asker hafif yaralandı. 

- Bingöl'ün Kiğı ilçesinde PKK örgütü mensuplarının Bingöl-Kiğı karayolu Karakoçan yol ayrımı mevkisinde döşedikleri uzaktan kumandalı mayın, yol güvenliğini sağlayan askeri zırhlı aracın geçişi sırasında infilak ettirildi. Askeri personelin yara almadığı saldırıda, patlamanın şiddetiyle araçta hasar oluştu ve yolda geniş bir çukur oluştu.

- Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinden geçen Türkiye-İran doğalgaz boru hattına PKK mensuplarınca yerleştirilen patlayıcı, güvenlik güçlerince tespit edilerek, hatta zarar vermeden etkisiz hale getirildi.

- Hakkari'de Çukurca İlçe Jandarma Komutanlığına, PKKlılarca uzun namlulu silahlarla ateş açıldı.

- Mardin’in Nusaybin ilçesinde, Midyat karayolu Beyazsu Mahallesi mevkisinde yol kesen PKK örgütü mensupları, 1 tanker ve kamyonu ateşe verdi. Saldırının ardından Bagok Dağı'ndaki ormanlık alana doğru kaçan militanlar, bölgedeki GSM vericilerini de tahrip etti.

- PKK örgütü mensupları, Diyarbakır'da, Kulp İlçe Emniyet Müdürlüğü binası ile Silvan Barajı ve Babakaya Jandarma Karakolu'na uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Güvenlik güçlerinin anında karşılık verdiği saldırıda can kaybı ve yaralanma olmadı.

- Mardin'in Nusaybin ilçesinde Yavuz Selim Sokağı ve hastane köprüsünde 1 Ağustos'ta bir araya gelen PKK yandaşları, barikat kurarak yolu trafiğe kapattı. Olay yerine gelen güvenlik güçlerine molotofkokteylleri ve taşlarla saldıran gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulunuldu. Grup, ara sokaklara kaçarak dağıldı.

- Şırnak’ın Silopi ilçesinde de bir grup, İpekyolu'nu trafiğe kapattı. Yolda oturma eylemi yapan grup, olay yerine gelen güvenlik güçlerine molotofkokteylleri ve taşlarla saldırdı. Polisin, grubu tazyikli su ve biber gazıyla müdahale ederek dağıtmasının ardından İpekyolu yeniden trafiğe açıldı.

- Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde PKK'ya yönelik operasyonları bahane ederek Bahçelievler Mahallesi Dr. İsmail Beşikçi Caddesi'nde izinsiz gösteri yapan grup, yoldan geçen bir tırı durdurarak ateşe verdi.

4 Ağustos

- Diyarbakır'da, PKK mensupları, Kulp İlçe Emniyet Müdürlüğü binası ile Silvan Barajı'na saldırı düzenledi. İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına iki ayrı noktadan uzun namlulu silahlarla taciz ateşi açıldı. Silvan Barajı ve Babakaya Jandarma Karakolu'na uzun namlulu silahlarla açılan taciz ateşine, güvenlik güçleri anında karşılık verdi. Saldırılarda, can kaybı yaşanmadı.

- Şırnak'ta askeri araca düzenlenen saldırıda 2 asker hayatını kaybetti, 1 asker ve 1 köy korucusu yaralandı.

- Mardin'in Nusaybin ilçesinde teröristlerce yol kenarına konulan patlayıcı, polis aracının geçişi sırasında infilak etti, 1 polis yaralandı.

- Şırnak'ın Cizre ilçesinde PKK örgütü yandaşlarınca bazı mahallelerde açılan hendekleri kapatmaya çalışan polis ekibine silahlı saldırı düzenlendi. Çıkan olaylarda bir vatandaş yaralandı.

- Yüksekova Emniyet Müdürlüğüne motosikletli PKK örgütü mensuplarınca roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Saldırıda binada hasar meydana gelirken, can kaybı ve yaralanma olmadı. 

- Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki Dağlıca Tabur Komutanlığına düzenlenen saldırıda, 6 yaşındaki bir kız çocuğu yaralandı.

- Van'ın Gevaş ilçesinde askeri araca bombalı saldırı düzenlendi. Meydana gelen patlamada, can kaybı ve yaralanma olmadı. 

- Şırnak'ın Silopi ilçesindeki 172. Zırhlı Tugay Komutanlığına ait nöbet kulübesine PKK tarafından düzenlenen roketatarlı saldırıda 2 asker yaralandı.

- Hatay'ın İskenderun ilçesindeki askeri birliğe, PKK mensuplarınca taciz ateşinde bulunuldu. 

- Muş'un Varto ilçesinde teröristlerce düzenlenen silahlı saldırıda, görev çıkışı evlerine giden 3 asker yaralandı.

- Erzurum'un Şenkaya-Oltu ilçeleri ile Ardahan'ın Göle ilçesi arasındaki ulaşımın sağlandığı karayolunu kesen PKK üyesi grup, propaganda yaptıktan sonra 3 tırı yaktı.

5 Ağustos

- Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde PKK örgütü tarafından polis merkezine el yapımı patlayıcı atılması sonucu bir polis yaralandı.

- Şırnak'ın Cizre ilçesinde caddeye çaydanlık içerisine yerleştirilmiş halde bırakılan el yapımı patlayıcı bomba imha uzmanlarınca fünye ile patlatıldı.

- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde PKK mensuplarınca özel bir firmaya ait petrol kuyusu istasyonuna saldırı düzenlendi. İşçileri sahadan uzaklaştıran PKKlılar, petrol arama çalışmaları yürütülen kuyu ile şantiyedeki jeneratör dairesi ve işçilerin kaldığı konteyneri ateşe verdi.

- Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, PKK örgütü mensuplarınca yola döşenen patlayıcı, askeri konvoyun geçişi sırasında infilak etti. Patlamada, bir araçta hasar oluştu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT