1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK Saldırıları Yüzünden 20 Uzman Hekim İstifa Etti!
PKK Saldırıları Yüzünden 20 Uzman Hekim İstifa Etti!

PKK Saldırıları Yüzünden 20 Uzman Hekim İstifa Etti!

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da görev yapan bazı sağlık çalışanları, PKK mensuplarının saldırılarından duydukları endişe dolayısıyla istifa ediyor.

A+A-

Son 2 ayda Siirt ve ilçelerinde sağlık çalışanlarına yönelik PKK saldırılardan endişe duyan 20 uzman hekim görevini bıraktı. İstifa edenler arasında Sağlık Bakanlığı’nca “yılın doktoru” seçilen çocuk hastalıkları uzmanı Nepal uyruklu Binod Kumar Şah da yer alıyor.

Siirt Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Fikret Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son 2 ayda 20 uzman doktorun istifa ettiğini söyledi.

Bu hekimlerin istifasının sağlık hizmetlerini olumsuz etkilediğini belirten Can, PKK saldırılarının yoğunlaşması nedeniyle sağlık personelinin bölgede görev yapmak istemediğini ifade etti.

İstifa eden sağlık çalışanları dolayısıyla vatandaşa iyi hizmet verme konusunda sıkıntı yaşadıklarını aktaran Can, “Biz huzur istiyoruz, huzurlu ve iyi bir ortamda hizmet vermek istiyoruz. Hekimlerimizin ve bütün sağlık çalışanlarımızın istediği budur.” dedi.

“PKK, Kürt Halkına Zarar Veriyor”

Pervarili Mehmet Özcan, ilçeye atanan sağlık çalışanlarının PKK saldırıları nedeniyle görevinden istifa ettiğini belirterek, bu durum dolayısıyla ilçe halkının mağdur olduğunu söyledi.

PKK saldırılarının bölge halkına çok zarar verdiğini vurgulayan Özcan, “Hastaneye geldik ama doktor bulamadık. Yeni atanan bir aile hekimi uzmanı var ama çocuklarımıza bakacak uzman doktor yok. Yaşanan terör olayları nedeniyle istifa etmiş.” diye konuştu.

Abdullah Değer ise şöyle konuştu:

“İlçemizde görev yapan Nepal uyruklu Dr. Binod Kumar Şah, zor koşullarda görev yaptığı için Sağlık Bakanlığı tarafından 2014'te yılın doktoru seçilmişti. Doktorumuz herkes tarafından seviliyordu. İlçemizde herhangi bir sıkıntı olmadığı hâlde bölgede yaşanan olaylar yüzünden gitti. Doktorların istifası, terör örgütü PKK'nın Kürt halkına ne kadar zarar verdiğini gösteriyor. Türkiye'nin en ücra köşesindeki ilçelere gelip zor şartlar altında çalışmaya razı olan doktorlar, PKK yüzünden istifa ediyor.”.

Pervari'ye Gönüllü Olarak Gelmişti

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra uzmanlığını da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi’nde yapan Nepalli Dr. Şah, gönüllü olarak geldiği Siirt'in Pervari ilçesinde göreve başlamıştı.

Uzman çocuk doktorunun bulunmadığı ilçede görev yapan Şah sayesinde vatandaşlar çocuklarını tedavi için çevre illerdeki hastanelere götürmekten kurtulmuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT