1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. PKK Saldırıları Sebebiyle Bağlar'da Göç
PKK Saldırıları Sebebiyle Bağlar'da Göç

PKK Saldırıları Sebebiyle Bağlar'da Göç

Bağlar’da PKK’lıların saldırıları sonucu mağdur olan aileler, örgüte tepki gösterdi. Saldırılardan dolayı aileler, yanlarına alabildikleri eşya ile mahalleden ayrılıyor.

A+A-

Diyarbakır Bağlar'daki önceki gece başlayan operasyonlar devam ediyor. PKK'lı militanlar, Kaynartape Mahallesindeki çok sayıda sokağın girişine gasbettikleri araçları barikat olarak yerleştirirken, güvenlik güçlerinin görüş açısını engellemek için “perdeleme” yaptıkları görüldü. Mahalle çevresinde zırhlı araçlarla önlem alan güvenlik güçleri, bazı yerlere yerleştirdiği kum torbalarından kontrol noktası oluşturdu.

Onlar yıktı, inşallah Allah tekrardan var eder

PKK'lıların olası saldırısından korkan aileler, yanlarına alabildikleri eşya ile mahalleden ayrılıyor. Evini terk etmek zorunda kaldığını anlatan D.S, evine ve iş yerlerine roketatar mermisinin isabet ettiğini söyledi. Evden çıkarken nişanlı kızının sadece çeyizini alabildiklerini ifade eden D.S, birkaç gün öncesine kadar düğün hayali kurduklarını belirterek, şunları kaydetti: “Kızımın çeyizini evinde sermeyi hayal ederken, getirip sokak ortasına bıraktım. Söyleyin şimdi ne yapacağız? Bu çeyizi götürecek yerimiz yok, böylece sokakta kaldık. Düğün hayalleri kuruyorduk, şimdi ise umutlarımız yerle bir oldu, zor duruma düştük. Onlar yıktı, inşallah Allah tekrardan var eder.”

Canımızı zor kurtardık

Seyyar satıcı L.B. ise akşam saatlerinde evine gelen PKK'lıların zorla aldığı el arabası ile barikat kurduğunu söyledi. PKK militanlarının çıkmalarına izin vermediğini vurgulayan L.B, “20 senedir burada yaşıyoruz, böyle bir şey görmedik. Hepimiz bu ülkeyi seviyoruz, hepimiz bu ülkenin çocuğuyuz” ifadelerini kullandı.

Sabah saatlerine kadar silah sesi

Yaşadığı mağduriyeti anlatan M.Y. de Bingöl'e yerleşeceğini kaydetti. M.Y, 7 yıldır Aydın'da ikamet ettiğini, 2 ay önce emekli olmasının ardından önceki yerleşim yeri Diyarbakır'a döndüğünü belirterek, şunları söyledi: “Evimizi bırakıp Bingöl'deki köyümüze geri dönüyoruz. 3-5 çapulcunun yüzünden memleketi terk ediyoruz. 2 gün direndim ancak baktım yaşanacak gibi değil. Bu yüzden çıktım. Sabaha kadar silah sesleri geliyordu. Biri 20, diğeri 18 yaşında iki çocuğum var. Gelip kapıya 'ver çocuklarını' dese ne yapacağım? ”

Camide tahribat ortaya çıktı

Sur'da PKK'lıların ateşe verdiği tarihi Fatihpaşa Camisi'ndeki tahribatın boyutu ilk kez görüntülendi. Saldırıda şadırvanı yıkılan, orijinal kapısı tamamen yanan, imam odası ile daha önce medrese olarak kullanılan bölümü ile altın varaklı minberi kullanılamaz hale gelen caminin çevresinde de PKK'lılarca yerleştirilen el yapımı patlayıcıların infilak etmesi sonucu büyük çukur oluştuğu görüldü. Bu arada PKK'lılara yönelik operasyonların tamamlandığı Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 2 mahalledeki 6 sokakta, sokağa çıkma yasağı uygulaması sona erdi

 

Yeni Şafak

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT