1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK Saldırıları Sağlık Hizmetlerine Engel Oluyor
PKK Saldırıları Sağlık Hizmetlerine Engel Oluyor

PKK Saldırıları Sağlık Hizmetlerine Engel Oluyor

Sağlık Bakanlığı, 7 Haziran 2015'ten bu yana Doğu ve Güneydoğu illerinde alınan 869 acil çağrıdan 681'ine, PKK saldırıları nedeniyle ambulans görevlendirilemediğini bildirdi.

A+A-

Sağlık Bakanlığı, 7 Haziran 2015 tarihinden bugüne kadar PKK saldırıları nedeniyle Doğu ve Güneydoğu illerinde toplam 869 vaka için acil çağrı alındığını ancak çağrıların 681'ine PKK saldırılarından dolayı ambulans görevlendirilemediğini bildirdi.

AA muhabiri, "Terör olayları nedeniyle, acil sağlık hizmetlerinde aksamalar olduğu ve 112 Acil ambulanslarının vakalara ulaşmadığı/ulaştırılamadığı" iddialarına ilişkin Sağlık Bakanlığı yetkililerinden bilgi aldı.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, 07 Haziran 2015 Pazar gününden itibaren PKK saldırıları dolayısıyla yaşanan olaylar şöyle:

"PKK saldırıları kapsamında sağlık personelimize yönelik saldırılarda 3 sağlık çalışanımız hayatını kaybetmiştir. 27 Ağustos 2015 tarihinde sağlık memuru Eyüp Ergin Şırnak'ta, 31 Ağustos 2015'te Dr. Abdullah Biroğul ve eczacı Yunus Koca Diyarbakır'da, PKK'lı militanlarca yapılan saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Ayrıca, 13 sağlık personelimiz, PKK'lılarca kısa süreli alıkonuldu, 3 personelimiz de fotoğrafları çekilerek tehdit edildi.

Öte yandan 09 Ağustos 2015 tarihinde Mardin Nusaybin Acil Sağlık Hizmetlerine ait ambulansa ve bugün Şırnak Merkez 1 nolu Acil Sağlık Hizmetlerine ait ambulansa, Silopi'den Cizre Devlet Hastanesine giderken çevre yolunda silahlı saldırı düzenlenmiştir.

Ayrıca 5 Eylül 2015 tarihinde de Cizre Devlet Hastanesi polis noktasına silahlı saldırı düzenlenmiş, 3'ü ağır toplam 5 yaralı polis memuruna ekiplerimiz çatışma nedeniyle gecikmeli müdahale edebilmişlerdir. Olaylar sebebiyle yaralanan sağlık personelimiz olmamış, farklı tarihlerde ambulanslara yapılan saldırılar sebebiyle maddi hasar ve malzeme kaybı meydana gelmiştir."

"Doğu ve Güneydoğu illerinde toplam 869 vaka için acil çağrı alındı"

Bakanlık yetkilileri, "7 Haziran 2015 tarihinde bugüne kadar PKK saldırıları sebebiyle Doğu ve Güneydoğu illerinde toplam 869 vaka için acil çağrı alındığını" belirtti.

"Alınan çağrıların 681'ine PKK saldırılarından dolayı ambulans görevlendirilememiştir" bilgisini veren yetkililer, "45 vaka güvenli bölgeden alınmış, 5 vakaya güvenlik sağlandıktan sonra ulaşılmış, 88 vaka başka araçlarla nakledilmiş, 50 vaka ise ambulans isteminden vazgeçmiştir" ifadesine yer verdi. 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT