1. HABERLER

  2. HABER

  3. "PKK Operasyonları Kürtlere Yönelik Değildir"
"PKK Operasyonları Kürtlere Yönelik Değildir"

"PKK Operasyonları Kürtlere Yönelik Değildir"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "PKK'ya karşı yürüttüğümüz operasyonlar Kürtlere yönelik değildir, sınır ötesindeki kardeşlerimiz de bizim için azizdir" dedi.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden gelen (IKBY) gazeteci heyetini kabulünde, ön yargıların önüne geçilmesi için daha sık görüşülmesi, istişarelerde bulunulması gerektiğini belirtti.

Medya kuruluşlarını, gazetecileri bu istişarelerin önemli aracıları olarak nitelendiren Başbakan Davutoğlu, "Bazen çok planlı bir şekilde bir algı oluşturmak üzere yapılan öylesine kampanyalarla karşı karşıya kalıyoruz ki bunların zamanla Ortadoğu'daki halkları birbirine düşürmek isteyen, ülkeler arasındaki ilişkileri bozmak isteyen birer komploya dönüştüğüne de kimi zaman şahit oluyoruz" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, böyle günlerde siyasi liderlerin birbirleriyle daha sık görüşmelerinin, yetkili kurumların daha sık temasının önemli olduğuna değinerek, bu süreçlerde gazetecilerin gerçeği en doğru şekilde yansıtmalarının gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin olumlu davranışlarının tüm Ortadoğu tarafından bilindiğine dikkati çeken Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Onlarca yıl birbirinden koparılmış Türkiye-Suriye ilişkilerini nasıl yakın bir ilişkiye getirdiğimizi bütün Ortadoğu bilir, ta ki Beşşar Esad kendi halkına zulmetmeye başlayıncaya kadar. Türklerle Kürtleri birbirine düşürmek için Erbil ve Süleymaniye'de, kardeş şehirlerde Türkiye'nin oradaki algısını bozmak için ne kadar çaba sarf edildiğini, buna karşılık nasıl bugün Erbil'in her pazarında, sokağında Türkiye'ye muhabbet duyulduğunu, Türkiye'de de Erbil'deki kardeşlerimizin etnik ve mezhebi kökenlerine bakılmaksızın nasıl dost bilindiğini hepiniz takip ediyorsunuz."

"Mezopotamya'nın, Anadolu'nun kardeş çocuklarıyız"

Kürt, Türk, Arap aşiretlerinin ortak bağlarla hemen hemen aynı değerleri paylaştığını, savunduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Gün dostlukları pekiştirme günü, gün Ortadoğu'ya barış getirme günü. Biz Ortadoğu'nun kadim halklarının mutlak surette bir araya gelmesinin gerektiğine inanıyoruz. Parçalanan coğrafyada parçalanan yürekler istemiyoruz. Hele hele DAİŞ'ın terör saldırılarıyla ya da Suriye rejiminin varil bombalarıyla parçalanan vücutları görmek istemiyoruz. Ülkelerin parçalanmasını değil, ülkelerin birbirleriyle daha çok bütünleşmesini istiyoruz. Aşiretlerin, mahallelerin bölünmesini değil, asırlarca ortak evliliklerle bir arada olmuş insanların, kardeşlerin bir araya gelmesini istiyoruz."

Başbakan Davutoğlu, son dönemde yaşanan terör olaylarının ardından başlatılan operasyonlara ilişkin, "PKK'ya karşı yürüttüğümüz operasyonlar Kürtlere yönelik değildir, sınır ötesindeki kardeşlerimiz de bizim için azizdir. Kim ki 'Türkler Kürtlerle savaşıyor' derse, en iğrenç yalanda bulunuyor, sınır ötesindeki tüm kardeşlerimize bağrımız açık" dedi.

"15 yıl önce yasaktı"

Türkiye'de 15 yıl önce Kürtçe şarkının, kitapların yasak olduğunu, olağanüstü hal uygulandığını, hapishanede annelerin çocuklarıyla Kürtçe konuşamadığını anlatan Davutoğlu, bütün yasakları, olağanüstü hali kaldırdıklarını, herkesin kendi dilinde özgürce yayın yapmasının önünü açtıklarını söyledi.

Başbakan Davutoğlu, "Türkiye'de kimse artık 12 Eylül döneminden kalan yasaklarla Kürtlerin baskı altına alındığını, asimile ve ret politikalarının sürdürüldğünü iddia edemez. Sizler de buna şahitsiniz" dedi.

Türkiye'de Kürtlerin her türlü temsil hakkını en iyi şekilde kullanma imkanına sahip olduğunu aktaran Başbakan Davutoğlu, 7 Haziran seçimlerinden sonra "Kürtlerin temsilcisi olduğunu iddia eden partinin", 80 milletvekiliyle TBMM'de önemli bir temsil kabiliyeti kazandığını hatırlattı.

Başbakan Davutoğlu, beklentilerinin bu temsilden sonra her şeyin Meclis'te konuşulması, kimsenin teröre, silaha, baskıya başvurmaması olduğunu dile getirerek, 2013 Mart ayında Çözüm Süreci ilan edildiğinde PKK'nın bütün silahlı unsurlarını 2 ay içinde Türkiye'den çekme sözü verdiğini anımsattı.

2 yıl 2 ay geçmesine rağmen bunun hala tamamlanamadığını vurgulayan Başbakan Davutoğlu, yoğun bir silahlanma çağrısında bulunulduğunu belirtti.

"Türkiye demokrasi ülkesidir"

Başbakan Davutoğlu, 6-7 Ekim olaylarıyla sokakların, şehirlerin yangın yerine çevrilmeye çalışıldığını dile getirerek, "Türkiye demokrasi ülkesidir, hukuk devletidir. Herkes yaptığı işin hesabını vermek durumundadır. Şehirlerimizin kenarlarında, çevrelerinde silahlı unsurlarla baskı yapmaya kalktıklarında böyle bir baskının demokratik hukuk devletinde mutlaka karşılığının olacağını herkesin bilmesi lazım" diye konuştu.

Sabırla Çözüm Süreci'nin işlemesini beklediklerini dile getiren Başbakan Davutoğlu, Suruç'taki saldırının ardından yaşanan terör saldırılarını hatırlattı. Uyuyan polislerin şehit edilmesinin ardından kesin tavır alma zaruretinin ortaya çıktığını anlatan Başbakan Davutoğlu, önce DAİŞ, ardından da PKK mevzilerinin vurulduğunu kaydetti.

Başbakan Davutoğlu, "Bu harekat, teröre karşı bir harekattır. Nasıl Suriye'de DAİŞ'ı vururken, Araplara karşı operasyon yapmamışsak, DAİŞ'a yönelttiğimiz operasyon Araplara karşı değilse Irak'ta PKK'ya karşı yaptığımız operasyon da Kürtlere karşı değildir ve Kürtleri hedef almamaktadır. Tek bir Kürt kardeşimizin sınır ötesinde burnu kanasa emin olunuz onu silecek olan biziz" ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin, Kürtlerin de devleti olduğunu söyleyen Başbakan Davutoğlu, "Çünkü biz birlikte omuz omuza bu mücadeleyi yürüttük, bu devleti kurduk" dedi.

Başbakan Davutoğlu, kardeşliğin, barışın, huzurun, istikrarın temsilcisi olmaya devam edeceklerini vurgulayarak, "Sizlerden ricam, uluslararası medyada bazen yanlış yansımaların tesirine karşı özellikle Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki kardeşlerimizi bilgilendirmek ve Türkiye'nin selamlarını, kardeşçe, dostça temennilerini ve ortak gelecek vizyonumuzu bütün kardeşlerimize iletmenizdir" diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT