1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. PKK Niçin Savaşı Kızıştırıyor?
PKK Niçin Savaşı Kızıştırıyor?

PKK Niçin Savaşı Kızıştırıyor?

PKK’nin, indirgemeci bir siyasi rekabet anlayışıyla AK Partiyi bitirme veya zayıflatma hesabı yaptığını biliyoruz, aynı planı başkalarının yaptığını da. PKK, bunu yaparken yöntem olarak savaşı seçiyor.

29 Ağustos 2011 Pazartesi 05:36A+A-

PKK Niçin Savaşı Kızıştırıyor? / Serdar Bülent Yılmaz

PKK niçin savaşıyor? 1984 yılından beri savaşan bir örgüt hakkında böyle bir soru, ilk bakışta absürt görünebilir. Ama bugün kaç kişi bu soruya verilen “PKK, Kürt halkının özgürlüğü için savaşıyor” cevabına gerçekten inanıyor? Artık Kürtlerin çok büyük bir kısmının dahi inanmadığı bir savaş gerekçesiyle karşı karşıyayız.

Uzun süredir tüm toplum, PKK’nin son eylemlerinin arkasındaki saiki arayıp duruyor. Kimine göre bu saldırıların arkasında Türkiye’nin Suriye konusundaki tutumundan rahatsız olan İran ve Suriye var. Geçmişte özellikle Suriye istihbaratıyla girilen ilişkilerin bugüne kadar devam ettiği söyleniyor. Sürecin zamanlaması dikkate alındığında pek de uzak bir ihtimal gibi görünmüyor. Ancak her mevzuu “dış güçlere” bağlama alışkanlığının bu sav üzerindeki etkisinin savın kendisinden daha güçlü olduğu da bir gerçek.

Diğer bir saik de “şahinler”in örgütün kontrolünü ele geçirmeye çalışması. Şahin – güvercin ayrımının kendisi zaten yeterince zaaflı bir ayrımken bunun üzerine geliştirilen sav ne kadar inandırıcı olabilir. Bu savın diğer bir zaafı da şahinlerin ipleri neden ele geçirmek istediklerinin veya bu kişilerin neden “şahin” olduklarının izahsız bırakılması. Şahinler kim, güvercinler kim, tam olarak birbirlerinden hangi politikalar konusunda ayrılıyorlar? Bu konularda ifade edilenler neredeyse tamamen söylenti. Sonuç itibariyle kanlı bir tarihe sahip silahlı bir örgütte kim ne kadar güvercin olabilir? Nihayet, güvercini dahi şahin olan bir örgütten bahsediyoruz. Kaldı ki zaten bugüne, arkasında kanlı bir tasfiye tarihi bırakarak gelen örgütte genel konseptin dışına çıkanlar güvercin olamadan tasfiye edilirler.

Yazının Devamı… 

HABERE YORUM KAT