1. HABERLER

  2. HABER

  3. "PKK AB Terör Listesinde Tutulmaya Devam Edilmeli"
"PKK AB Terör Listesinde Tutulmaya Devam Edilmeli"

"PKK AB Terör Listesinde Tutulmaya Devam Edilmeli"

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, saldırılarını kınadığı PKK'nın AB terör örgütleri listesinde tutulmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Hollandalı Sosyalist Avrupa Parlamentosu (AP) Üyesi Kati Piri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu aşamada önceliğin örgütün derhal silahları bırakmasına verilmesi gerektiğini belirtti.

AP Türkiye Raportörü Piri, "PKK, Avrupa Birliği terör örgütleri listesinde ve ölümcül saldırılar düzenlediği bir zamanda bu listeden çıkarılmasının doğru olduğunu sanmıyorum" dedi.

PKK'nın şiddete dönmesini, güvenlik güçleri ve sivillere dönük saldırıları kınadığını belirten Piri, "Barikatlar ve hendekler kabul edilemez" ifadesini kullandı.

Özgürlükçü toplumlarda şiddet olaylarıyla barışçıl eylemleri birbirinden ayırmanın önemine işaret eden Piri, bu çerçevede akademisyenler, öğrenciler veya herhangi bir grup vatandaşın, ülkelerinde olan biten şeylerle ilgili özgürce ve bir kısıtlama olmaksızın fikir beyanında bulunabilmesinin de önemli olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin her ülke gibi şiddetle mücadele halkına sahip olduğunu belirten Piri, bunu yaparken, güvenlik operasyonlarının orantılı, hedefe dönük olması ve insan hakları standartlarına uygun şekilde yapılması gerektiğini ifade etti.

Kati Piri, Kürt meselesinin askeri çözümü olmadığını belirterek çözüm sürecine dönülmesini istedi.

Piri, 27 Ocak'ta Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen AB, Türkiye ve Kürtler Konferansındaki konuşmasına da, Diyarbakır'a gittiği zaman, hendekler, barikatlar gördüğünü belirterek, "Muazzam bir silahlanma söz konusu. Tüm bunlar nereden geliyor? Beni şaşkınlığa uğrattı. Olayı bir bütün olarak ele almak gerekiyor. Hükümet buna suskun mu kalmalı?" demişti.

AA

HABERE YORUM KAT