1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK 5 Kadın Mensubunu İnfaz Etti İddiası
PKK 5 Kadın Mensubunu İnfaz Etti İddiası

PKK 5 Kadın Mensubunu İnfaz Etti İddiası

PKK'nın bir yıl sonra jeneratörden sızan gazdan zehirlenerek öldüklerini duyurduğu beş kadını infaz ettiği iddia edildi.

20 Eylül 2011 Salı 12:26A+A-

PKK, kendilerinden bir yıldır haber alınamayan 5 kadın üyesinin jeneratör egzozundan çıkan gazdan zehirlenip öldüğünü bir yıl sonra açıkladı. Ancak, örgütten kaçan bir kadının, ölenlerin ailelerine ulaşarak söz konusu 5 kadının kamptan kaçmaya çalıştıkları için işkence gördüklerini ve infaz edildiklerini söyledi.

PKK'ya yakın internet siteleri, önceki gün, bir yıl önce Diyarbakır kırsalında ölen 5 kadın üyenin 'kazayla' öldüğünü açıklamıştı. Örgüt tarafından yapılan açıklamada ölenlerin, 32 yaşındaki "Canda Gabar" kod isimli Hazine Şeker, 26 yaşındaki "Berçem Amed" kod isimli Miyaser Marangoz, 26 yaşındaki "Sema Amed" kod isimli Leyla Gündoğdu, 17 yaşındaki "Axîn Avaşîn" kod isimli Leyla İkincisoy, 18 yaşındaki "Tekoşin Suruç" kod isimli Şilan Uğur olduğu belirtildi. 5 kadının, kasım ayında kış üslenmesi yaptıkları kampta, jeneratörden çıkan egzoz gazı nedeniyle hayatını kaybettiği ifade edildi.

Yaklaşık bir yıl önce yaşanan olayın, araştırılmasının zaman alması ve PKK'nın içinde bulunduğu kısıtlı koşullar nedeniyle geç duyurulduğu belirtildi. Ayrıca söz konusu 5 kadının kendileri için büyük bir kayıp olduğu vurgulandı.

MAĞARADA İŞKENCE

Sabah gazetesinin haberine göre adı geçen 5 kadın, geçen yıl örgütten kaçmaya karar verdi. Bulundukları kamptan kaçmaya çalışırken yakalandılar. Arkadaşları tarafından elleri ve ayakları bağlanan beş kadın örgütün konsey üyesi olan "Averaş" kod adlı Mustafa Karasu'nun sorumlu olduğu Zergele kampına götürülerek bir mağaraya kapatıldı. 5 kadına günlerce işkence yapıldı. Kurulan mahkemede yargılanarak infaz kararı verilen 5 kadın öldürüldü. Geçen yıl yaşanan bu olayın üstü kapatıldı, aileleri de dahil kimseye bilgi verilmedi.

Ancak infazlara şahit olan İran uyruklu "Jiyan" kod adlı kadın, geçen hafta örgütten kaçtı. "Jiyan", 5 kadının aileleriyle temasa geçerek, çocuklarının öldürüldüğünü söyledi. Bunun üzerine aileler, konuyu araştırmaya başladı. Bu gelişme de güvenlik güçlerinin teknik takibinde ortaya çıkarıldı.

İddiaya göre ailelerin çocuklarını araştırdığını öğrenen örgüt yönetimi de panikle çözüm arayışına girdi. Toplu infazın üzerini örtebilmek için söz konusu 5 kişinin "zehirlenme" sebebiyle öldüğünü duyurdu.

HABERE YORUM KAT