1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. PJAK’ta Yeni Oluşum
PJAK’ta Yeni Oluşum

PJAK’ta Yeni Oluşum

PKK’nın İran'daki silahlı kolu olarak bilinen PJAK, İran'la siyasi diyalog ve müzakere yürütmek için Doğu Özgürlük Örgütü isimli yeni bir oluşum kurduğunu açıkladı.

A+A-

PKK’nın İran'daki silahlı kolu olarak bilinen "Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK), İran’la siyasal diyalog ve müzakere sürecini yönetmek için Doğu Özgürlük Örgütü (KODAR) isimli yeni bir oluşum kurdu.

KODAR’ın kuruluşu, PJAK yöneticileri tarafından Kandil Dağı'nda düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu. 

KCK modeli

Yerli ve yabancı gazetecilerin katıldığı toplantıda yeni oluşumun, PKK/KCK sistemi örnek alınarak kurulduğu belirtildi. Açıklamaya göre, KODAR eşbaşkanları Rezan Cavit ve Zilan Tanya olacak.

Rezan Cavit İran’da Kürt sorununu diyalog yoluyla çözüme kavuşturmak amacıyla mücadele edeceklerini söyledi. 

İran için konfederal bir sistem öngördüklerini belirten Cavit, İran’a karşı silahlı mücadele veren PJAK’ın bileşenlerinden biri olduklarını, rejime muhalif bütün grup ve partilerin KODAR’a katılabileceğini dile getirdi. 

Cavit, Türkiye’deki çözüm süreciyle ilgili soru üzerine süreci desteklediklerini belirterek “Bizim de amacımız barış ve diyalog yoluyla sorunların çözümüdür. Bütün arzumuz bundan sonra bu sürecin daha da güçlenmesidir. Bu iki taraf için de en iyi yoldur. Devam etmesini diliyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum