Pınar Selek’in Beraatine Savcıdan İtiraz

12.02.2011 00:53
Pınar Selek’in Beraatine Savcıdan İtiraz
İstanbul'daki Mısır Çarşısı'nda 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin görülen davada, sosyolog Pınar Selek ile Abdülmecit Öztürk hakkında daha önce verilen beraat kararına direnilmesi hükmüne, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ahmet Sar

İstanbul'daki Mısır Çarşısı'nda 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin görülen davada, sosyolog Pınar Selek ile Abdülmecit Öztürk hakkında daha önce verilen beraat kararına direnilmesi hükmüne, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ahmet Saraç itiraz etti.

Alınan bilgiye göre, itiraz dilekçesini hüküm veren İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunan savcı Saraç, mahkemenin Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce verilen Selek ve Öztürk yönünden bozma kararına uyması gerektiğini ifade etti. Aynı zamanda İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşma savcılığı da yapan Saraç'ın, mahkemenin, 9 Şubat Çarşamba günü verdiği kararla ilgili 7 günlük itiraz süresi sona ermeden, duruşmada da talep ettiği ''Bozma kararına uyulsun'' mütalaasına benzer şekilde, itiraz dilekçesini sunduğu ve dilekçenin 15 gün içinde gerekçeli kararını yazacak olan mahkeme dosyasına konulduğu kaydedildi. Mahkemenin gerekçeli kararının yazılmasının ardından, dava dosyasının söz konusu gerekçeli karar ve savcının itiraz dilekçesiyle birlikte, dosyanın gönderileceği Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nca değerlendirileceği belirtildi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada esas hakkında görüşü sorulan savcı Nuri Ahmet Saraç, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma kararına uyulmasını talep etmişti.

Savcı Saraç ve sanık avukatlarının taleplerini değerlendiren mahkeme heyeti, sanıklar Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk yönünden daha önce verilen ''beraat'' kararında direnilmesi, diğer sanıklar Kadriye Fikret Sevgi, Heval Öztürk ve Maşallah Yağan açısından ise bozma ilamına uyulmasını kararlaştırmıştı.

Heyet, Abdülmecit Öztürk, Heval Öztürk ve başka suçtan hükümlü Maşallah Yağan'ın bir sonraki celsede hazır edilmeleri için yazı yazılmasına karar vererek duruşmayı, 22 Haziran'a  ertelemişti.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim