1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Peşmergeye 'Zorla Göç' Suçlaması
Peşmergeye 'Zorla Göç' Suçlaması

Peşmergeye 'Zorla Göç' Suçlaması

Uluslararası Af Örgütü, Irak'ın kuzeyindeki peşmerge güçlerini, Arapları bölgeden zorla göç ettirmek için binlerce evi yıkmakla suçladı. Peşmerge Bakanlığı, yıkımı kabul etti 'ancak kasıt yok' açıklamasında bulundu.

A+A-

Uluslararası Af Örgütü, peşmerge güçlerini Kuzey Irak’ta Arapların binlerce evini yıkmakla ve sivilleri zorla göç ettirmeye çalışmakla suçladı. İnsan hakları örgütü peşmergeye yönelik suçlamalarına kanıt olarak, yıkılmış köylerin uydu görüntülerini ve Ninova, Kerkük ve Diyala eyaletlerini ziyaret eden ekiplerinin çektiği resimleri sundu.

Rapora göre bu, Arapları ‘zorla göç ettirmeye yönelik koordinasyonlu bir kampanya.’

Örgüte göre, peşmerge, evlerini yıktığı Arapları "IŞİD'e destek vermekle" suçluyor.

IŞİD ile mücadele adı altında yapılan operasyonlarda evleri yıkma ve yağmalamanın Irak’ta alışkanlık haline geldiğini belirten örgüt, bunun halkta bir infial yarattığını ifade etti.

"İhlaller savaş suçu sayılabilir"

Af Örgütü’nün danışmanlarından Donatella Rovera: "Anlaşılan peşmerge güçleri Arap halkı zorla göç ettirmek için gelişi güzel bir kampanya yürüttü. Herhangi bir askeri gerekçe olmadan sivilleri zorla göç ettirmek ve onların evlerini ve eşyalarını yıkıp yakmak bir savaş suçu sayılabilir."

Erbil yönetiminden açıklama: Kasıtlı değil

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver ise yıkımı kabul etti ancak bunun kasıtlı olmadığını söyledi. Yaver, "Ağustos 2014 tarihinden beri uluslararası koalisyon güçleri teröristlerin mevzilerine hava saldırısı düzenliyor. Örgütün tüm mevzileri yerleşim birimleri ve hükümet kurumlarını kapsıyor. Savaş her zaman kendisiyle birlike yıkım getirir. Kürdistan bölgesi kasıtlı bir yıkım yapmamıştır" dedi.

Kaynak: Al Jazeera ve AFP

HABERE YORUM KAT