1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Peşmerge Irak Ordusuna İzin Vermedi
Peşmerge Irak Ordusuna İzin Vermedi

Peşmerge Irak Ordusuna İzin Vermedi

Karargah kurmak maksadıyla Şengal mıntıkasına girmek isteyen Irak ordu birliklerine izin verilmedi.

A+A-

Musul'a bağlı Şengal mıntıkasına girmek isteyen Irak ordu birliklerine, kontrol noktasındaki güvenlik güçleri tarafından yolun kapatılması suretiyle izin verilmediği bildirildi.

Peşmerge Bakanlığı Basın Sözcüsü General Cebbar Yaver imzasıyla yayımlanan açıklamada, Irak Savunma Bakanlığı ile 2010 yılında yapılan 15 maddelik anlaşma gereği, ordu birliklerinin Şengal bölgesine girmesine izin verilmediği kaydedildi.

Açıklamada, dün Savunma Bakanlığı'nın, sorunlu bölgeler için oluşturulan komisyona hiçbir ön bilgi vermeden IKBY'nin idaresi dışında kalan Şengal bölgesine, Cezire Operasyon Güçleri Karargahı adı altında yeni bir güç oluşturmak amacıyla birlik sevk ettiği belirtilerek, ''Peşmerge Bakanlığı olarak, Irak Savunma Bakanlığı'na bu konuda bir yazı gönderip, bu oluşumun ortak çalışma mekanizması ve şartlarının dışında olduğunu, bu nedenle böyle bir oluşumu reddettiğimizi ve tanımadığımızı bildirdik'' denildi.

16 Kasım 2012'de Tuzhurmatu'da meydana gelen gelişmelerin hatırlatıldığı açıklamada, sorunların giderilmesi için oluşturulan ortak çalışma komisyonlarının 5 toplantı yaptığı, son bir ay içinde ise herhangi bir görüşmenin gerçekleşmediği belirtildi.

Irak ordu güçlerinin Şengal mıntıkasına girmek istemesi bölgede yaşayan vatandaşlar tarafından da protesto edildi. (AA)

HABERE YORUM KAT