1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Peşmerge Güçleri Saldırı Konumuna Geçmedi
Peşmerge Güçleri Saldırı Konumuna Geçmedi

Peşmerge Güçleri Saldırı Konumuna Geçmedi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi hükümeti tarafından yapılan açıklamada, peşmerge güçlerinin savunma pozisyonunda olduğu ve hiçbir şekilde saldırı konumuna geçmediği bildirildi.

A+A-

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) hükümeti tarafından yapılan açıklamada, peşmerge güçlerinin savunma pozisyonunda olduğu ve hiçbir şekilde saldırı konumuna geçmediği bildirildi. 

Bölgesel Başkan Mesut Barzani'nin çağrısı üzerine Erbil'de, Başbakan Neçirvan Barzani, bakanlar ve peşmerge güçleri komutanlarının katıldığı bir toplantı yapıldı. 

Toplantıdan sonra hükümetin resmi sitesinde yayımlanan açıklamada, halkın can ve mal güvenliğini sağlamak için peşmergenin, Irak ordusunun bıraktığı boşluğu doldurduğu belirtilerek, "Peşmergenin kontrolü altındaki bölgelerde yaşayan halka tam güvence veriyoruz. Bölgelerindeki istikrar, yaşam ve huzur tamamen koruma altındadır. Hiçbir tehlike söz konusu değildir. Peşmege, samimiyet ve cesaretle o bölgeleri koruyacaktır" denildi. 

Peşmergenin savunma pozisyonunda olduğu ve çatışma istemediği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Peşmerge güçleri, savunma pozisyonundadır ve hiçbir şekilde saldırı konumuna geçmemiştir. Peşmerge, karışıklığın çıkmasını ve kendi güvenlik noktalarının çatışma bölgesine dönüşmesini istemiyor. Irak’ın bu kötü koşullardan kurtulması gerçekçi siyasi bir çözümle mümkün olabilir. Askeri yöntemler, asla çözüm değildir. Bu, ittifak anlayışından ve birlikte yaşama ilkesinden uzak bir arayış olur. Kürtler, Şiiler, Sünniler ve Irak’ın diğer unsurlarının ittifakıyla ülkeye istikrar ve kalkınma gelebilir."

Yüksek askeri birim kurulacak

Açıklamaya göre Kürdistan bölgesinde ve kontrolün sağlandığı Kerkük ile bazı ilçelerde yüksek askeri ve güvenlik operasyon birimi kurulacağı, bu birimin tüm kuvvetlere komuta edeceği ifade edildi. 

IKBY hükümeti, ayrıca bölgesine gelen sığınmacılar için uluslararası kamuoyuna insani yardım çağrısı yaptı.

AA

HABERE YORUM KAT