1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BOSNA-HERSEK

  4. Peruçaç Barajı’ndan Toplu Mezar Çıktı
Peruçaç Barajı’ndan Toplu Mezar Çıktı

Peruçaç Barajı’ndan Toplu Mezar Çıktı

Avrupa'nın ortasında binlerce Müslümanı katleden Sırpların yaptıkları soykırımın izleri her geçen gün daha da belirginleşiyor.

13 Şubat 2012 Pazartesi 15:38A+A-

Tadilat için boşaltılan Sırbistan’daki Peruçaç Barajı’nın zemininden toplu mezar çıktı. Mezarda şimdiye kadar 162 Boşnak’ın cesedi bulundu.

Sırbistan’ın Bosna-Hersek sınırındaki Peruçaç barajı tadilat amacıyla boşaltılınca 10 yıllık ürpertici bir sır ortaya çıktı. Peruçaç baraj gölü yatağında yapılan kazılarda şimdiye kadar 162 kişinin cesedi ortaya çıkarıldı. DNA araştırmaları, ölenlerin 1992-1995 yılları arasında Sırp güçler tarafından öldürüldüğü anlaşıldı. Kurbanların dörtte birini kadınların oluşturduğu, 10 kadarının da çocuk olduğu kaydedildi.

30 BİN CESET KAYIP

Merkezi Saraybosna’da bulunan Uluslararası Kayıp Kişiler Komisyonu (ICMP), baraj gölü yatağından çıkarılan ceset sayısının 200’e ulaşmasının beklendiğini açıkladı. Baraj yatağındaki cesetler 2010 yılında çıkarılmaya başlanmıştı. ICMP, Bosna savaşında Sırp güçlerce öldürülen 100 bin dolayında Müslüman’dan hâlâ 30 bin kadarının cesedine ulaşılamadığına dikkat çekiyor.

 

HABERE YORUM KAT