1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Perşembe Günü 130 Suriyeli Katledildi
Perşembe Günü 130 Suriyeli Katledildi

Perşembe Günü 130 Suriyeli Katledildi

Baas ordusunun, muhaliflerin yoğun olduğu kentlerde hava destekli ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda açılan ateşte hayatını kaybedenlerin sayısının 130'a yükseldiği bildirildi.

A+A-

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Esed güçlerinin başkent Şam'ın çeşitli semtlerinde helikopterlerle düzenlediği saldırılarda 35 kişinin yaşamını yitirdiğini ve çok sayıda kişinin yaralandığını kaydetti.

Örgüt, ülkenin güneyindeki Ürdün sınırında bulunan Dera'da 28, İdlib'te 19, Humus'ta 17, Halep'te 13, Deyru'z Zor'da 10 ve Hama'da 8 olmak üzere ülke genelinde gerçekleşen Esed güçlerinin saldırılarında 130 Suriyeli hayatını kaybetti.

Esed güçlerinin Şam'ın Doğu Guta, Ayn Terma, Zemelka, Mudamiyet eş Şam ve Haresta'da hava destekli ve ağır silahlarla düzenlediği baskınlarda bölgeye atılan roket ve havan mermilerinin yerleşim yerlerine düşmesi sonucu ölü ve yaralıların olduğunu aktaran Suriye Genel Devrim Konseyi, kentin Tadamun, Aseli ve Yermük bölgesinde Baas ordusu ile Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli sokak çatışmalarının yaşandığını kaydetti.

Halep, Hama, Deyr'uz Zor ve Dera kentinde Baas ordusu ile Özgür Suriye Ordusu arasında çatışmaların yaşandığını aktaran Konsey, Dera kentinde ülkedeki olaylar nedeniyle yüzlerce kişinin Ürdün'e kaçmaya çalıştığını ve kaçanların Esed güçlerince açılan ateş sonucu yaralandıklarını duyurdu.

Konsey, Humus'un Telkeleğ beldesinde ordunun tanklarla düzenlediği saldırılarda onlarca kişinin yaralandığını ve bazılarının durumunun ciddi olduğunu bildirdi. 

HABERE YORUM KAT