1. HABERLER

  2. HABER

  3. Pentagon, 20 El Kaide Liderinin Peşinde
Pentagon, 20 El Kaide Liderinin Peşinde

Pentagon, 20 El Kaide Liderinin Peşinde

ABD’nin yeni Savunma Bakanı Leon Panetta, El Kaide’yi “stratejik bir mağlubiyete” uğratmanın artık kendileri için erişilebilecek bir hedef olduğunu iddia etti.

11 Temmuz 2011 Pazartesi 12:56A+A-

ABD’nin yeni Savunma Bakanı Leon Panetta, El Kaide’yi “stratejik bir mağlubiyete” uğratmanın artık kendileri için erişilebilecek bir hedef olduğunu söyledi. Görevini temmuz başında Robert Gates’ten devralan eski CIA Başkanı Panetta, Usame bin Ladin’in katledilmesinin ardından ABD’nin Pakistan’da bulunan 10 veya 20 El Kaide liderini de yakalamak için bir plan hazırlığı içinde olduğunu belirtti.

“Şimdi onlara karşı baskıyı maksimum derecede arttırmanın tam zamanı” diyen Panetta, El Kaide’nin yeni lideri Eymen el Zevahiri’nin Pakistan’da, Afganistan sınırı yakınında bulunduğunu düşündüklerini söyledi.

Panetta’nın bu açıklamasına Pakistan’dan cevap çok beklemeden geldi. Pakistan ordusu ABD’ye “El Zevahiri ile ilgili bilgilerinizi bizimle paylaşın” diyerek bu tür bilgilerin verilmesi halinde bu hedeflere nokta operasyonları düzenleyecekleri belirtildi.

Askerî yardım askıda

Öte yandan, New York Times gazetesi, ABD’nin Pakistan ile ilişkilerinin giderek bozulduğu bir ortamda bu ülkeye yönelik yıllık 2 milyar dolarlık askerî yardımının yaklaşık 800 milyon dolarlık bölümünü askıya aldığını ya da iptal ettiğini yazdı. Üst düzey Amerikalı askerî yetkililere dayandırılarak verilen habere göre, bu karar, Pakistan ordusunun Taliban savaşçılarıyla daha etkili mücadele etmesi için baskı kurmayı amaçlıyor.

HABERE YORUM KAT