1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pencap Valisi Öldürüldü
Pencap Valisi Öldürüldü

Pencap Valisi Öldürüldü

Polis, işlek bir pazar yerinde aracından inen Vali Salman Tasir'in kendi korumalarından birinin kurşunlarına hedef olduğunu açıkladı.

04 Ocak 2011 Salı 18:27A+A-

 Pakistan Halk Partisi'nin önde gelen üyelerinden biri olan Tasir, saldırı ardından hastaneye kaldırıldı ancak aldığı yaralar yüzünden hayatını kaybetti.

Tasir, geçtiğimiz günlerde, Pakistan'daki dine hakaret yasası aleyhinde demeçler vermiş ve sözleri İslamcı kesimler tarafından protesto edilmişti.

BBC'nin İslamabad muhabiri Alim Makbul, Salman Tasir'in, Pakistan'ın en önemli siyasi isimlerinden biri olduğunu ve öldürülmesinin, ülkede yaşanan istikrarsızlığı artıracağını belirtiyor.

Koalisyon bunalımı

Pakistan'da Halk Partisi önderliğindeki koalisyon hükümeti, bir ortağının kabineden desteğini çekmesi yüzünden bunalımla karşı karşıya.

Saldırının görgü tanıklarından Ali İmran, Reuters Haber Ajansı'na verdiği bilgide, Tasir'in, Pakistan'daki Batılıların ve varlıklı Pakistanlıların gözde yerlerinden biri olan Kohsar Pazarı'nda otomobilinden inerken vurulduğunu anlattı.

İmran, "Vali yere yıkıldı ve kendisine ateş eden adam, silahını yere atarak ellerini havaya kaldırdı." dedi.

Pakistan İçişleri Bakanı Rehman Malik de "Tasir'i öldüren güvenlik görevlisi, Vali'nin, yakınlarda dine hakaret yasasında yapılması önerilen değişiklikleri savunması yüzünden bu eyleme giriştiğini söyledi." dedi.

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, suikasti kınadı ve derhal soruşturma başlatılması emri verdi.

BBC

HABERE YORUM KAT