1. HABERLER

  2. HABER

  3. Patlamayı Önceden Yazan Kişi HDP Aday Adayı Çıktı
Patlamayı Önceden Yazan Kişi HDP Aday Adayı Çıktı

Patlamayı Önceden Yazan Kişi HDP Aday Adayı Çıktı

Ankara'daki saldırıdan önce sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan "Bomba Ankara'da patlayacak!.." paylaşımında bulunulan hesapla ilgili PKK üyesi olduğu tespit edilen 2 kişi gözaltına alındı.​

A+A-

Ankara'daki saldırı öncesi olaya ilişkin bilgi veren @DrBereday isimli Twitter kullanıcısı ve hesapla ilintili bir diğer kişi yakalandı. Şahısların PKK mensubu oldukları ortaya çıktı.

Yakalanan şahıslarla ilgili dikkat çeken diğer bir detay ise gözaltına alınan Mehmet S. P'nin 7 Haziran seçimlerinde HDP'den aday adayı olması.

resized_21a95-b7c8283312112269_10153779505439742_15497668619312779_n.jpg
 

PKK'lı çıktılar


İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü güvenlik uzmanlarından alınan bilgilere göre @DrBereday isimli Twitter kullanıcısı ve hesapla ilintili bir diğer isim PKK'lı çıktı. Ankara'daki saldırıdan 9 saat önce @DrBereday kullanıcı ismini kullanan bir hesaptan, "Bomba Ankara'da patlayacak!..", "IŞİD Ankara'da patlatmasın?!", "Ankara'da yapılacak eylemde IŞİD adı alında müdahale olabilir. Bunu engellemenin yolu Sol örgütlerin direct müdahalesidir. PKK yok bu işte." şeklinde mesajlar atılmıştı.

Hesabın yöneticisi ve hesapla ilintili olduğu belirlenen iki şahıstan Erhan Ö.'nün 1971 Diyarbakır doğumlu, 1990'lı yıllarda, PKK örgütünün çok sayıda eylemine katıldığı, en az 2 defa gözaltına alındığı, uluslararası bağlantıları bulunan çeşitli STK'larda görev aldığı, söz konusu hesabı birinci derecede bir yakınının telefonu üzerinden kullandığı tespit edildi.

1f7760e31.jpg


7 Haziran seçimlerinde HDP'den aday adayı

Yakalanan şahıslarla ilgili dikkat çeken diğer bir detay ise gözaltına alınan Mehmet S. P'nin 7 Haziran seçimlerinde HDP'den aday adayı olması. HDP'den aday adaylığı için başvurduğu ortaya çıkan Mehmet S. P Diyarbakır'da PKK/KCK örgütü içinde aktif faaliyet yürüttüğü, örgütün illegal internet sitelerinde müstear isimlerle yazılar yazdığı ve haber sitelerinde kaynak olarak çalıştığı, Şanlıurfa'da Mayıs 2013'te yapılan bir operasyonda göz altına alındığı, 2013 yılında yargılandığı davada, şahsın Kobani'de bomba eğitimi aldığının tanık ifadeleriyle kayıtlara geçtiği, 2013-2014 yılları arasında söz konusu davadan dolayı tutuklu kaldığı tespit edildi.

 

AA ve Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT