1. HABERLER

  2. HABER

  3. Paşalar Emretmiş; Fikret Bila Yazmış
Paşalar Emretmiş; Fikret Bila Yazmış

Paşalar Emretmiş; Fikret Bila Yazmış

Fikret Bila’nın 7 Mayıs 1998 tarihinde yayımlanan “Kurban Derisi” başlıklı yazısı yer alıyor ve köşe yazısının altında el yazısı ile yazılmış ve paraflanmış halde “Sayın komutanım bu makaleyi biz yazdırdık. Gensek” yazısı bulunuyor.

A+A-

“Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği Basın Yayın Halkla İlişkiler ve Tanıtım Dairesi Basında Bugün” başlıklı belgede; Fikret Bila’nın 7 Mayıs 1998 tarihinde yayımlanan “Kurban Derisi” başlıklı yazısı yer alıyor ve köşe yazısının altında el yazısı ile yazılmış ve paraflanmış halde “Sayın komutanım bu makaleyi biz yazdırdık. Gensek” yazısı bulunuyor.

KENAN KIRAN / YENİ AKİT

Genelkurmay Basın ve Halka İlişkiler Daire Başkanlığı’nın; o dönemde Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila’ya köşe yazdırdığı belgelendi.

Dağ: Sayın Komutanım Bu Makaleyi Biz Yazdırdık

28 Şubat davasında tutuklu yargılanan Emekli Albay Hüsnü Dağ’ın evinde ele geçirilen “Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği Basın Yayın Halkla İlişkiler ve Tanıtım Dairesi Basında Bugün” başlıklı belgede; Fikret Bila’nın 7 Mayıs 1998 tarihinde yayımlanan “Kurban Derisi” başlıklı yazısı yer alıyor. Belgede; köşe yazısının altında el yazısı ile yazılmış ve paraflanmış halde “Sayın komutanım bu makaleyi biz yazdırdık. Gensek (Genelkurmay Genel Sekreterliği)” yazısı bulunuyor.

Belge, Hüsnü Dağ’ın Evinde Ele Geçirildi

Hüsnü Dağ hakkında hazırlanan araştırma tutanağında ise; Hüsnü Dağ’ın, Ankara Çankaya ilçesi Ayrancı Mahallesi Reşat Nuri Sokak’ta No: … /.. sayılı adresinde yapılan aramada, görevlilerce 196 numara ile numaralandırılan belge ele geçirildiği belirtiliyor.

Tutanakta; 196 numara ile numaralandırılan “Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği Basın Yayın Halkla İlişkiler ve Tanıtım Dairesi Basında Bugün” başlıklı belgenin, Milliyet Gazetesi köşe yazarı Fikret Bila’nın 7 Mayıs 1998 tarihli “Kurban Derisi” başlıklı köşe yazısı olduğu, köşe yazısında Türk Hava Kurumu’ndan kurban derilerini toplama yetkisinin kaldırılması, bunun sonucunda da Cumhuriyetin temel niteliklerine ve kurumları aleyhine tavır alan bazı vakıf ve derneklerin kurban derisi toplama gayretlerinin süreceği ile ilgili olduğu, köşe yazısının altında el yazısı ile yazılmış halde “Sayın komutanım bu makaleyi biz yazdırdık. Gensek” ibaresinin bulunduğu ifade ediliyor.

Bila: Yazılarımın Altına Not Düşülmüş Olması Beni İlgilendiren Durum Değil

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, 7 Mayıs 1998 tarihinde yayımlanan yazısına ilişkin sorumuzu cevapladı. Bila, “Gazetecilerin görevi güncel olayları izlemek, kamuoyunu bilgilendirmektir. Doğru haber, özgür yorum gazeteciliğin temel ilkelerindendir. Bu çerçevede yazdığım haber ve yazılarımın değerlendirilmesi okurlarımın taktirindedir. Gazetede yayımlanmış yazılarımın başkaları tarafından kesilip saklanması ve altına not düşülmüş olması beni ve gazetemi ilgilendiren ve bağlayan bir durum değildir” dedi.

7 Gazeteci Tutuklansın

AK Parti MKYK üyesi Şeref Malkoç; HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı olduğu dönemde, 28 Şubat dönemiyle ilgili sorumluların cezalandırılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Suç duyurusunda; 28 Şubat sürecinde darbeye teşebbüs eden askerlerin tüm işlemlerini gazeteciler Ertuğrul Özkök, Hasan Cemal, Ergun Babahan, Fatih Çekirge, Zafer Mutlu, Fikret Bila ve Can Ataklı’yla birlikte gerçekleştirdikleri, şüpheli gazetecilerin tutuklanması gerektiğine dikkat çekildi.

HABERE YORUM KAT