1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘Parlamentonun Çalışmasına Mani Yok’
‘Parlamentonun Çalışmasına Mani Yok’

‘Parlamentonun Çalışmasına Mani Yok’

Başbakan Erdoğan, Meclis'teki yemin krizini değerlendirdi: "Muhalefet ister gelsin, ister gelmesin. Parlamentonun çalışmasına mani yok."

30 Haziran 2011 Perşembe 15:13A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP’li ve Bağımsız milletvekillerinin yemin etmemesini değerlendirdi, "Muhalefet ister gelsin, ister gelmesin Parlamentonun çalışmasına mani yoktur" dedi.

Demokrasi ve hukuk dışı uygulamaları asla kabul etmediklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

"Dayatmalarla, Tehditlerle Netice Alınamaz"

"Tüm dünyaya sesleniyorum. Milli irade üzerinde vesayeti kabul etmiyoruz. Demokrasi ve hukuk dışı uygulamaları asla kabul etmiyoruz. Hukukun zorlanmasını, demokrasinin istismar edilmesini asla onaylamıyoruz. Dayatmalarla, tehditlerle netice alınamayacağını çok iyi biliyoruz.

Hukukun siyasallaştığından dert yanıp, hukuka siyasallaştırmayı istemenin ne kadar vahim bir hata olduğunu çok iyi biliyoruz. Bilmeyenlere, kabul etmek istemeyenlere bir kez daha söylüyorum. Türkiye bir hukuk devletidir, üstelik Türkiye, üstünlerin hukuku değil hukukun üstünlüğünün uygulanmaya başlandığı bir ülkedir. Yargının kararlarından dolayı doğrudan AK Parti’yi, hükümeti itham edenler eski alışkanlıkları nüksedenlerdir."

"Bunu Tarih Affetmez"

CHP’nin yemin törenindeki tutumunu da eleştiren Erdoğan, "Meclise geleceksin ’yok’ diyeceksin... En önde oturacaksın sonra kendini yok yazdıracaksın, hani dürüsttün... Bu ana muhalefetin tarihine kara bir leke olarak geçmiştir... Desen de demesen de bu anları kameralar tespit etti. Bunu tarih affetmez.. CHP ontolojik sorunlar içerisindedir" dedi.

Milli iradenin önündeki engelin AK Parti olmayacağını, Meclis’i çalıştırmaya devam edeceklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Parlamentonun Çalışmasına Mani Yok"

"Dün sandığı, bugün Meclis’i boykot edenler, milli iradenin önündeki engel AK Parti olmayacak. Millet bizlere de, muhalefet partilerine de boykot yetkisi değil yasama yetkisi verdi... Şimdi millete ne diyecekler... Yasa yap... Milletin karşısında... Biz normal şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz... Meclis’i çalıştırmaya devam edeceğiz.. Yemin edip Meclis çalışmalarına katılması arzumuzdu... Milli iradenin boykot yoluyla engellenmesine müsade etmeyeceğiz... Muhalefet ister gelsin, ister gelmesin parlamentonun çalışmasına mani yoktur..." (TRT) 

HABERE YORUM KAT