1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Paris Suikastinde Paralel Örgüt İzi!'
'Paris Suikastinde Paralel Örgüt İzi!'

'Paris Suikastinde Paralel Örgüt İzi!'

Çözüm sürecini sabote etme amaçlı Paris infazlarının katil zanlısı Ömer Güney'in, cinayet öncesi 'paralel örgütün emniyet imamı' olarak bilinen Kozanlı Ömer'le defalarca görüştüğü ileri sürüldü. İddiaya göre, cinayetleri MİT'e yıkmak için servis edilen ka

A+A-

Devletin içine sızan paralel şebekenin izi, çözüm sürecini sabote etmeyi hedefleyen Paris cinayetinde de belirdi. PKK'lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'i Paris'in ortayerinde öldüren katil zanlısı Ömer Güney'in, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan ses kaydında görüştüğü kişinin, Gülen örgütünün 'emniyet imamı' Kozanlı Ömer olduğu iddia edildi. Cinayetlerin en önemli sanığı konumundaki Ömer Güney'in doğrudan Gülen örgütü ile ilişki içinde olduğu, cinayet öncesi defalarca geldiği Ankara'da cemaatin polis imamı Kozanlı Ömer kod isimli Osman Hilmi Özdil ile 2010-2013 yılları arası 7 kez görüştüğü ileri sürüldü. Olayın ardından harekete geçen istihbarat birimleri ve emniyet, Güney'in Ankara'daki görüşme trafiğini incelemeye aldı, ancak emniyet içindeki paralel yapı, Güney'in izlerini, hazırladıkları raporlarda adeta 'kaybettirdi'. Bu görüşmelerin 2'sinin Almanya'da, diğer 5'inin ise Türkiye'de gerçekleştiği ileri sürüldü.

GİZEMLİ GÖRÜŞMELER

Paralel şebekenin Avrupa yapılanmasına sık sık istihbari bilgi sağladığı iddia edilen Ömer Güney, edinilen bilgiye göre, çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte Ankara ziyaretlerini sıklaştırdı. Katil zanlısı, Kozanlı Ömer ile 4 kez Ankara'da bir kez de İstanbul'da biraraya geldi. Almanya ve Ankara'daki şebeke mensuplarına istihbarat akışı sağlayan Güney'e, suikastten önce 'Sen ikinci Ağca olacaksın' denilerek cinayetleri işlemesi için teşvik edildiği belirtiliyor.

SUİKASTLER SÜRECEKTİ

Paris'te işlenen planlı suikastin ardından, paralel yapının cinayetleri incelemek ve diplomatik görüşmeler yapmak için Fransa'ya gelen BDP'li milletvekillerinden birine daha suikast yapmayı planladığı ileri sürüldü. 3 kadın PKK'lının öldürülmesinin ardından diğer örgüt mensupları ile olay yerinde durduğu belirlenen Güney'in, daha sonra Paris'e gelen BDP'lileri karşılamaya gittiği, ancak baskılara rağmen sonraki cinayetleri işleyemediği kaydedildi. Çözüm sürecini her koşulda hedef alan şebekenin, Paris cinayetlerinin başarısız olması durumunda Kuzey Irak'ta PKK'nın üst düzey yöneticilerinden Sabri Ok'u hedef alacak bir eylemi planladığı ileri sürüldü. Avrupa'nın bazı kentlerinde de paralel örgütün kontrolünde 'suikastler için uykuda tutulan' militanların bulunduğu dile getiriliyor.

MİT'ten kağıt çaldılar

Oslo görüşmelerini Fransa istihbaratı üzerinden aldığı ses kayıtları ile sabote eden paralel örgüt, 9 Ocak'ta Paris'te işlenen cinayetlerle çözüm sürecini ikinci kez sabote etti. Paris cinayetlerini MİT'in üzerine yıkmaya çalışan örgütün, 'MİT imamı' Murat Karabulut vasıtasıyla 2 balya 'hologramlı kağıt' çaldığı da ortaya çıktı. Ömer Güney ile bir kısım şahısların cinayet öncesi görüşmesi iddiasıyla ses kaydı servis eden örgüt, hemen ardından MİT antetli emir kağıdını kendi mensuplarına yayınlattı. MİT'ten çalınan boş resmi evrakın, 'çeşitli eylemler sonrası içi doldurulmak üzere' örgütte tutulduğu kaydedildi.

Cevap bekleyen kritik soru

Ömer Güney'in, Paris'te PKK'ya yakınlığı ile bilinen FEYKA'ya nasıl sızdığı sorusu halen bir muamma olarak duruyor. Güney'in üyelik makbuzunu yayınlayan FEYKA, makbuzdaki REFERANS bölümünü sarı bir şeritle kapattı. Alınan bilgiye göre Güney, PKK'ya yakın bir Alman Vakfı referansı ile FEYKA'ya kolayca sızabildi.

(Yeni Şafak)

HABERE YORUM KAT