Paris Sokakları Çöpten Geçilmiyor

09.06.2016 10:15
Paris Sokakları Çöpten Geçilmiyor
Euro 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na çok az kala başkent Paris dâhil olmak üzere Fransa sokaklarında grevler nedeniyle artık çöpler toplanmıyor.

Fransa'da hükûmetin çalışma yasasında yapmak istediği değişikliklere gösterilen tepkiler ülke genelindeki grevlerin yayılarak devam etmesine neden oluyor.

Rafineri, nükleer santral, toplu taşıma işçilerine son olarak atık arıtma tesislerinde çalışan işçiler de katılmış durumda.

BBC Türkçe'nin haberine göre Paris'in kalabalık bölgelerinde çöpler birikmeye başladı. Grevdeki atık arıtma tesislerinde çalışan işçilerin tesislere girişe izin vermediği bildiriliyor.

“Çöp Grevi Kabul Edilemez”

Paris Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada çöp grevinin kabûl edilemez olduğu ifade edildi ve “Bu eylem sâdece ve sâdece Paris halkını etkiliyor. Taleplerse ulusal düzeyde. Sendika temsilcileri ve hükûmet bir araya gelerek bir an önce sorunu diyalogla çözmeli.” dendi.

“Biz de Oturup Sakince Maç İzlemek İsterdik”

Grevlere öncülük eden ve Fransa'nın en büyük sendikalarından olan Genel Emek Konfederasyonu'nun (CGT) sözcüsü Damien Martinez ise Bloomberg haber ajansına yaptığı açıklamalarda “Hepimiz futbolu seviyoruz. Biz de oturup sakin sakin maç seyretmek isterdik. Ancak şu anda önceliğimiz emekçilerin haklarını savunmak.” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın parlamentoya sunmadan yasalaştırmak istediği düzenlemeler çalışma saatlerinin uzatılmasını ve işverenlere işe alma ve işten çıkarma konularında daha fazla güç verilmesini öngörüyor.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim