1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Paris Saldırganlarına “Cesur” Dedi, 8 Ay Hapis Aldı
Paris Saldırganlarına “Cesur” Dedi, 8 Ay Hapis Aldı

Paris Saldırganlarına “Cesur” Dedi, 8 Ay Hapis Aldı

Eski Action Directe isimli örgütün kurucusu Jean-Marc Rouillan'a ''terörü övmek''ten 8 ay hapis verildi.

A+A-

Fransa'da Action Directe isimli örgütün kurucusu Jean-Marc Rouillan, Paris saldırganları hakkında "cesur" ifadesini kullandığı için 8 ay hapse mahkum oldu. 

Rouillan, Paris'te görülen davada, 13 Kasım'da Paris saldırılarını gerçekleştiren saldırganşar hakkında "cesur" veya "cesurca" ifadeleri yerine "kararlı" kelimesini kullanması gerektiğini söyledi. Kendisinin bir terör örgütünün eski üyesi olduğunu hatırlatan Rouillan, sözlerinin empati kurma amaçlı olduğunu savundu.

Gerçekleştirdiği terör eylemleri nedeniyle 24 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 2012'de şartlı tahliye edilen Rouillan, 2015'in ocak ve kasım aylarında Paris'te düzenlenen saldırılar hakkında şubat ayında bir radyo kanalına verdiği mülakatta "Çok cesurca bir eylem, cesurca savaştılar, peşlerinde 2-3 bin polisin olduğunu bilmelerine rağmen Paris sokaklarında savaştılar" ifadelerini kullanmıştı. 24 Temmuz'da görülen davada savcılık, Rouillan'ın terörü ve teröristleri öven açıklamaları nedeniyle 1 yıl hapse mahkum edilmesini talep etmişti.

Mahkeme, Rouillan'ı 8 ay hapis cezası ile davaya müdahil olan Paris saldırıları kurbanlarından 30'una 300'er avro tazminat ödemeye mahkum etti.

Fransa'da 1979 ve 1987 yılları arasında birçok terör saldırısı gerçekleştiren Action Directe isimli anarşist-komünist grup, bakanlık binalarına saldırmış, Renault Genel Müdürü Georges Besse başta olmak üzere birçok kişiyi öldürmüştü. 1987'de Vitry-aux-Loges'da bir çiftlikte örgütün üç yöneticisiyle yakalanan Rouillan, bu eylemlerden dolayı ömür boyu hapse mahkum edilmiş, 2012'de şartlı tahliye edilmişti.

HABERE YORUM KAT