1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. “Paralel Yapı” Operasyonunda Muvazzaf Binbaşı Dâhil 7 Kişiye Tutuklama
“Paralel Yapı” Operasyonunda Muvazzaf Binbaşı Dâhil 7 Kişiye Tutuklama

“Paralel Yapı” Operasyonunda Muvazzaf Binbaşı Dâhil 7 Kişiye Tutuklama

İzmir merkezli 10 ilde düzenlenen “Paralel Devlet Yapılanması”na yönelik operasyon kapsamında, nöbetçi mahkemeye sevk edilen 9 kişiden, muvazzaf binbaşının da aralarında bulunduğu 7 kişi tutuklandı.

A+A-

Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’ndan sorumlu İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato'nun “İzmir'deki askerî casusluk soruşturmasında çeşitli usûlsüzlükler yapılarak sahte delil üretildiği” iddialarıyla ilgili, “Paralel Devlet Yapılanması”na yönelik sürdürdüğü soruşturma kapsamında, talimat üzerine askerî inzibatlarca İstanbul'dan getirilen Binbaşı H. Ö. ile gözaltındaki Y. Ş, H. T, F. D, M. K. C, H. K, Ş. Y, R. A. ve emekli astsubay Z. D, savcılık işlemlerinin ardından “tutuklanmaları” talebiyle sevk edildikleri İzmir 3. Sulh Ceza Hâkimliği'nde ifade verdi.

İzmir 3. Sulh Ceza Hâkimi Dilek Çeliktaş, ifadelerin tamamlanmasının ardından, Binbaşı H. Ö. ile M. K. C, H. K, Y. Ş, H. T, Ş. Y ve F. D'nin tutuklanmasına karar verdi. Tutuklanan 7 kişi cezaevine gönderilirken, tutuksuz yargılanmalarına karar verilen R. A. ve Z. D. hakkında yurt dışı çıkış yasağı getirildi.

Mahkeme hâkimi, daha önce 5 muvazzaf asker hakkında çıkarttığı “yakalamaya yönelik gözaltı kararı”nı, operasyon kapsamında aranan 16 kişi hakkında da verdi.

AA

HABERE YORUM KAT