1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Paralel Yapı Operasyonu"nda 8 Polis Serbest
"Paralel Yapı Operasyonu"nda 8 Polis Serbest

"Paralel Yapı Operasyonu"nda 8 Polis Serbest

Emniyetteki "paralel yapı" iddialarına yönelik Van merkezli 9 ilde düzenlenen operasyon kapsamında tutuklanan 8 polis, ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

A+A-

Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nca “usulsüz dinlemeler”e ilişkin emniyetteki "paralel yapı" iddialarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 25 Nisan'da, Van merkezli 9 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alındıktan sonra, "Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, suç uydurmak, resmî belgede sahtecilik, gizliliğin ihlali ve hukuka aykırı verileri kaydetmek" suçlarından tutuklanan 8 polis ilk kez hâkim karşısına çıktı.

Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, mahkeme heyeti sanıkların savunmalarını dinledikten sonra, tümünün tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 25 Nisan'da “usulsüz dinlemeler”e ilişkin emniyetteki "paralel yapı" iddialarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, hakkında yakalama kararı çıkarılan 19 polisten 10'u Van'da, eski Van İstihbarat Şube Müdürü S.G. Gaziantep'te, 4. Sınıf Emniyet Müdürü İ.H.Y. ve bir komiser Kayseri'de, 2 emniyet amiri Mersin'de, bir komiser Ankara'da, diğer emniyet mensupları da Aydın, Ordu ve Manisa'da gözaltına alınmış, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 18 polisten 12'si tutuklanırken, 6 polis ise adlî kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmıştı.

Avukatların tutuklamalara itirazı üzerine Van 1. Sulh Ceza Hâkimliği, 6 polisin tahliyesine, diğer polislerin de tutukluluk halinin devamına karar vermiş, daha sonra aynı dosyayla ilgili yapılan operasyonda 2 polis daha tutuklanmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT