1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Paralel Yapı" Operasyonunda 17 Tutuklama
"Paralel Yapı" Operasyonunda 17 Tutuklama

"Paralel Yapı" Operasyonunda 17 Tutuklama

İzmir merkezli 18 ilde “Paralel Devlet Yapılanması”na yönelik operasyonda gözaltına alınan ve “tutuklanma” talebiyle sulh ceza hâkimliğine sevk edilen 36 şüpheliden 17'si tutuklandı.

A+A-

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, dosya üzerinden tutuklama talebiyle sulh ceza hâkimliğine sevk edilen 36 zanlının ifadelerinin tamamlanmasının ardından ara veren 3. Sulh Ceza Hâkimi Dilek Çeliktaş, daha sonra zanlıları ve avukatlarını duruşma salonuna dâvet ederek kararı açıkladı.

Zanlılardan 17'sinin tutuklanmasına, diğer şüphelilerin ise 15'i adlî kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakılmasına karar verildi.

Tutuklananlar arasında eski İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, mülkiye müfettişleri Ferda İleri ve Ahmet Kaya, 2. sınıf emniyet müdürü Mehmet Ali Şevik, 3. sınıf emniyet müdürü Behzat Tuzcu, 4. sınıf emniyet müdürü Yusuf Uzşen yer aldı.

Tutuklu 17 sanık işlemlerinin ardından Buca Kırıklar F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

Operasyon

İzmir merkezli 18 ilde “Paralel Devlet Yapılanması”na yönelik operasyon kapsamında aralarında merkez valileri, mülkiye müfettişi, emniyet müdürü ve polislerin de bulunduğu 57 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartılmıştı. Şüphelilerden 49'u gözaltına alınmış, 13'ü ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılmıştı. Dosyada örgüt lideri olarak aranan Fethullah Gülen de dâhil 8 kişinin firari durumda olduğu öğrenilmişti.

İzmir Cumhuriyet Savcılığı, zanlıların, “Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması”nın (FETÖ/PDY) yönlendirmesi ve talimatları doğrultusunda, “İzmir Askerî Casusluk Davası” olarak bilinen davaya ilişkin soruşturma sürecinde, taraflı ve kasıtlı usûlsüzlükler yaptıkları, bu davanın şüphelilerinin kamuoyunda itibarsızlaştırılarak devlet bürokrasisinden ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden tasfiyesini amaçladıkları yönündeki iddialar üzerine gözaltına alındıkları bildirilmişti.

Eski İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, Eskişehir Vali Yardımcısı Mesut Kesen, merkez valisi Mehmet Oduncu, mülkiye müfettişlerinin de aralarında bulunduğu 36 kişi İzmir Adliyesi'ne sevk edilmişti.

AA

HABERE YORUM KAT