1. HABERLER

  2. HABER

  3. Paralel Devletin Hangisi Meşru?
Paralel Devletin Hangisi Meşru?

Paralel Devletin Hangisi Meşru?

Devlet içinde paralel yapılanmaların tartışıldığı zamanları yaşıyoruz...

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Devletin kendi hiyerarşik yetki ve sorumluluk tanımlarına paralel olarak, illegal bir yetki ve sorumluluk paylaşımın varlığı ve bu organizasyonun siyasi bir takım faaliyetler içerisinde olduğu tartışmaları yazılı, görsel ve sosyal medyanın gündemini belirlemiş durumda.

Bilindiği üzere 2009 yılında Diyarbakır’da başlayan KCK davaları ve dalga dalga gelen operasyonlarda çok sayıda sivil siyasetçi, yerel yönetici tutuklandı. Halen de çok sayıda tutuklusu bulunan dava zaman zaman gündem olmaktadır.

Bir çok aydın ve siyasetçi tarafından büyük eleştirilere maruz kalan KCK davası, tutuklananların silahlı bir eylem içinde olmaması, konferans veya siyaset seminerleri düzenlemekle suçlanması gibi, aslında terör faaliyeti olarak tanımlanması zor olan bir iddianameyi içeriyordu.

Diyarbakır Belediyesinde verilen ihaleler ile ilgili olarak belediyede işçi olarak çalışan bir kişinin Belediye Başkanı Osman Baydemir’i sorguya çekerken yapılan ses kayıtlarından anlaşıldığı üzere, KCK, (o dönem) DTP li belediyeler içinde seçilmiş başkanların faaliyetlerini, denetleyen ve hatta yöneten bir paralel yapılanma kurmuştu. Bu paralel yapılanmanın adalet ayağının olduğu ve halkın devlet mahkemelerine değil KCK yerel mahkemelerine yönlendirildiği de iddianamede yer alıyordu.

Çeşitli yayın organlarında, Cemaat ve Akparti çatışma alanlarından birinin de KCK davaları olduğu, Cemaatin yargı ve emniyetteki örgütlenmesinin keyfi ve güçlü delil olmaksızın tutuklamalar gerçekleştirdiği, siyasi ve belediye başkanlarını tutuklanmasından dolayı hükümetin bu olaya tepki gösterdiği yazıldı, çizildi.

Bugün, devlet içinde paralel yapılaşma, operasyonlar ile yatıp kalktığımız bir ortamda, hem başta cemaat olmak üzere kavganın taraflarına, hem de okuyucularımıza KCK davasını hatırlatmak istedik. Özellikle “Cemaate örgüt davası açılacak” türünden haberlerin yaygınlaşmaya başladığı son günlerde.

HABERE YORUM KAT