1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Papa’nın İstifası Niçin mi Önemli?
Papa’nın İstifası Niçin mi Önemli?

Papa’nın İstifası Niçin mi Önemli?

Papa II. Jean Paul, ileri yaşında ve artık yürüyemez ve konuşamaz hâle geldiğinde bile istifa etmemeye direniyor ve, ’Bu gömleği bana Tanrı giydirmiştir, bu emaneti son nefesime kadar taşıyacağım..’ diyordu.

A+A-

Selahaddin E. Çakırgil

Papa’nın istifası niçin mi önemli?

Hristiyanlık dünyasının en büyük bölümünü oluşturan Katoliklerin ve Katolik Kiliseleri’nin Rûhânî Lideri olarak 8 yıla yakın zamandır ’XVI. Benedicktus’  adıyla Papalık -ve de Roma içinde, Vatikan diye anılan 45 dönümlük devletin başkanlığı- makamında bulunan 85 yaşındaki Kardinal Josepf Ratzinger 28 Şubat 2013 günü itibariyle vazifesinden ayrılacağını, istifa edeceğini açıklayınca, şahsı, sıfatı ve başında bulunduğu kurumuyla dünya kamuoyunda yeniden gündeme geldi.

Ratzinger, Almanya vatandaşı ve 14-15 yaşlarındayken Hitler döneminin Nazi Gençlik Kampları’nda yetiştirilen ve sonra teoloji/ ilâhiyat tahsili yapıp ruhbanlık mesleğine geçen birisi idi.

Kardinal Ratzinger’in‚ ’Papa 16. Benedicktus’ adıyla, bu makama seçilen ilk alman olması, alman katolikleri arasında başlangıçta bir heyecan uyandırmıştı, ama, alman toplumunun onu çok ciddiye aldığını söylenemez.

Papa, seçilişinin hemen arkasından, Almanya’nın Regensburg şehri üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada, Hz. Peygamber (S)’e,  ’savaşçı olduğu’ gibi sözlerle saldırınca müslüman dünyada büyük infial uyandırmıştı.

Ancak, onun benzer bir saldırıyı daha sonraki yıllar boyunca tekrarlamamaya dikkat ettiği ve, laiklik, cinsî sapkınlıklar, uyuşturucu kullanımına karşı mücadele gibi temel insanî mes’eleler konusunda, genelde müslümanların da itiraz etmiyeceği görüşlere ağırlık verdiği gözlenmişti.

Şimdi, işbu Papa istifa etmiş bulunuyor. Böyle bir istifa,  600 yıla yakın zamandır, ilk kez gerçekleşmesi açısından ilginç.. Çünkü, Katolik Kilisesi ve Papa’lar, kendilerini ’Tanrı’nın -ve Tanrının Oğlu olarak niteledikleri Hz. İsâ’nın- Yeryüzündeki Vekili’  olarak görüyorlar ve o makamdan kendi iradeleriyle ayrılamayacaklarını bir genel kural haline getiriyorlardı.

Papa 16. Benedicktus’un istifasında gerekçe, yaşlılıktan kaynaklanan ileri derecede güçsüzlük olarak gösteriliyor. Esasen, Papa’nın kalbine takılan bir pille yaşadığı ve gözlerinden de birini kaybettiği gibi biliniyordu. Kendisi de, ’Yaşlandım, Tanrı’nın bana verdiği vazifeden feragat etmeye hür irademle karar verdim ve bunu, Kilise’nin iyiliği için yaptım.’ diyor..

Ama, bunun yanında, kiliselerde arka arkaya çıkan cinsî sapıklık ilişkilerinin ve ayrıca Papalığın gizli yazışmalarının bile dışarıya sızdırılması gibi sarsıcı haberlerin de bunda etkisinin olduğu ileri sürülüyor. Ayrıca, Vatikan’ın elindeki olan dünyanın en zengin bankaları ve diğer zenginliklerinin kontrolünde etkili olamadığı da ileri sürülen istifa gerekçeleri arasında..

Yazının Devamı…

HABERE YORUM KAT