1. HABERLER

  2. HABER

  3. Papandreu İstifa Ediyor, Ülke Seçime Gidiyor
Papandreu İstifa Ediyor, Ülke Seçime Gidiyor

Papandreu İstifa Ediyor, Ülke Seçime Gidiyor

Tarihinin en büyük ekonomik ve siyasî krizlerinden birisini yaşayan Yunanistan'ı mart ayında yapılacak erken seçimlere kadar 'işbirliği hükümeti' götürecek.

07 Kasım 2011 Pazartesi 00:54A+A-

Avrupa Birliği'nin Yunanistan için açıkladığı 130 milyar dolar Euro'luk yardım paketini serbest bırakmak için şart koştuğu milli mutabakat hükümetini Başbakan Yorgo Papandreu ve anamuhalefet Yeni Dmokrasi Partisi (ND) lideri Andonis Samaras kuracak. İki lider, hükümetin istifa etmesi ve ülkeyi mart ayında yapılması beklenen erken seçime götürecek geçici bir hükümetin kurulması konusunda anlaştı. Mutabakat çerçevesinde Papandreu görevi bırakırken, ülkenin, 26 Ekim kararlarından kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmesiyle ilgili gerekli sürenin belirlenmesi için, iki lider tekrar buluşacak.

İki büyük partinin desteğiyle oluşturulacak yeni hükümette Avrupa Merkez Bankası'nın eski Başkan Yardımcısı Lukas Papadimos'un başbakan olması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Papulyas, hükümeti kurma görevini kime verdiğini bugün açıklayacak.

Anamuhalefet lideri Samaras, günlerden beri Başbakan Papandreu'yu istifaya davet ediyor ve ülkenin bir an önce erken seçime gitmesini öneriyordu. Başbakan Papandreu ise mutabakat hükümetinin kurulmasına katkı yapacaksa başbakanlıktan istifa edebileceğinin sinyalini veriyor ancak erken seçimin ülke ekonomisi ve Yunan halkı için felakete yol açacağını savunuyordu.

Aylardan beri büyük bir ekonomik krizin pençesinde kıvranan Yunanistan, son olarak AB'den aldığı büyük bir kurtarma paketi ile ayakta kalmaya çalışıyor. Başbakan Papandreu'nun AB'den alınacak destek konusunda halkoylamasına gideceğini açıklaması, hem ülke içinde hem de Avrupa Birliği nezdinde büyük bir krize neden olmuştu. Referandumun 'AB'ye evet mi hayır mı?' oylamasına dönüşmesi, Almanya başta olmak üzere Birliğin önde gelen üyelerinin tepkisini çekmişti.

Yunanistan'da krizle birlikte halkın siyasî partilere olan güveni tarihin en düşük seviyesine inmiş durumda. Ardı ardına açıklanan kemer sıkma paketlerine tepki gösteren Yunan halkı, sık sık greve gidiyor. Başbakan Papandreu'nun, AB'nin açıkladığı kurtarma paketini referanduma götüreceğini açıklayıp daha sonra gelen tepkiler üzerine geri çekmesi de hem tecrübeli siyasetçiye hem de politik kurumlara karşı itibarı ciddi şekilde sarsmış durumda. (Zaman) 

HABERE YORUM KAT