1. HABERLER

  2. HABER

  3. Papalık Elçisine ‘Pedofili’ Tutuklaması
Papalık Elçisine ‘Pedofili’ Tutuklaması

Papalık Elçisine ‘Pedofili’ Tutuklaması

Eski Papalık Elçisi Monsenyör Josef Wesolowski, çocuklara cinsel tacizden suçlu bulunarak tutuklandı. Eski din adamı, sağlık koşullarından ötürü ev hapsinde olacak.

A+A-

Vatikan’ın en çok başını ağrıtan konulardan Katolik din adamlarının pedofili skandalına adlarının karışması konusunda bir ilk yaşandı. 2008'de Papalık Elçisi olarak gittiği Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti Santa Domingo'daki görev süresince yaptıklarından dolayı adı pedofili skandalına karışan ve bu nedenle haziran ayında İnanç Doktrini Kongregrasyonu tarafından ilk aşamada dini görevlerini yapmama cezası verilen 66 yaşındaki Polonya asıllı Monsenyör Josef Wesolowski tutuklandı. Eski din adamının sağlık koşullarından ötürü ev hapsinde olacağı belirtildi.

Wesolowski’nin tutuklandığını açıklayan Vatikan Sözcüsü Rahip Federico Lombardi, Papa Franciscus’un daha önce dile getirdiği isteği doğrultusunda böylesine ciddi bir durumda daha fazla gecikme olmaksızın, ruhban devletiyle her türlü ilişiği kesilen ve suçlu bulunan Wesolowski’nin Vatikan Asliye Hukuk Mahkemesince  çağrıldığı ve kendisine cezai tahkikatın bir kısmının, tebliğ edildi belirtildi.

Jozef Wesolowski'nin tutuklanması ile pedofili olaylarının üzerine gitmemek ve sorumluları adalete teslim etmemekle ya da ağırdan almakla suçlanan Vatikan’da ilk defa bu seviyede bir yetkilinin ceza aldığı kaydedildi.

AA

HABERE YORUM KAT