1. HABERLER

  2. HABER

  3. Papa Franciscus'tan Suriyeli "Sığınmacı"lar İçin Çağrı
Papa Franciscus'tan Suriyeli "Sığınmacı"lar İçin Çağrı

Papa Franciscus'tan Suriyeli "Sığınmacı"lar İçin Çağrı

Papa Franciscus, tüm Avrupa'daki Katoliklere, papazlara ve manastırlara, ülkelerindeki savaş ve yokluktan kaçmaya çalışan Suriyeli “sığınmacı”lara kapılarını açma çağrısında bulundu.

A+A-

Katolik âleminin ruhanî lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, tüm Avrupa'daki Katoliklere, papazlara ve manastırlara, ülkelerindeki savaş ve yokluktan kaçmaya çalışan Suriyeli “sığınmacı”lara kapılarını açma çağrısında bulundu.

Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus Meydanı'nda halka seslenen Papa:"Ülkelerindeki savaş ve açlıktan kaçan, yaşama umuduyla yollara düşen on binlerce sığınmacının trajedisi karşısında İncil, çaresizlere, terk edilenlere komşuluk etmemizi ve onlara umut vermemizi öğütler." dedi.

Suriyelilere "Cesur olun, ülkenizde kalın." demenin yeterli olmadığını belirten Papa Franciscus:"Vatikan'dan başlayarak Avrupa'daki her bir dinî topluluk, her bir manastır, her bir ibadethane sığınmacı bir aileye kapılarını açabilir." diye konuştu.

Papa Franciscus Vatikan'ın da iki sığınmacı aileye kapılarını açacağını açıkladı.

Vatikan sözcülerinden Rahip Ciro Benedettini, Vatikan'a hangi ailelerin kabul edileceğine Papa'nın yoksullara yardımdan sorumlu baş danışmanının karar vereceğini söyledi.

İtalya'da ülkelerini terk edip Avrupa'ya sığınmaya çalışan yaklaşık 120 bin kişi bulunuyor.

Vatikan kaynaklarına göre, Avrupa'da Katolik kiliselere ve papazlara bağlı 27 binden fazla bölge bulunuyor. Her bir bölgenin dört kişilik bir aileye kapılarını açması durumunda 108 binden fazla “sığınmacı”nın barınacak bir yeri oluyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT