1. HABERLER

  2. HABER

  3. Papa 16. Benedictus İstifa Etti
Papa 16. Benedictus İstifa Etti

Papa 16. Benedictus İstifa Etti

Papa 16. Benedictus 28 Şubat itibariyle görevinden ayrılacağını açıkladı.

A+A-

Papa 16. Benedictus 28 Şubat itibariyle görevinden ayrılacağını açıkladı. İstifa gerekçesi olarak Papa'nın ilerlemiş yaşı gösterildi.

Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benedictus 28 Şubat'ta istifa edeceğini duyurdu.

Haber ilk olarak Vatikan sözcüsü Federico Lombard tarafından verilirken, Papa'nın istifa kararını bu sabah Vatikan'da katıldığı Otrantolu denizci askerlerin azizlik mertebesine yükseltilmesi töreninde Latince açıkladığı ve "Kilise'nin iyiliği için bırakıyorum" dediği bildirildi.

Papa, Kardinallere hitaben yaptığı konuşmada, "Tanrı huzurunda vicdanımı defaatle yokladıktan sonra, ilerleyen yaşım nedeniyle gücümün, görevi yeterlilikle icra etmeye artık uygun olmadığından emin oldum" dedi.

Papalığın gereğini yerine getirmek için hem zihnen hem de bedenen gerekli olan kuvvete birkaç aydır sahip olamadığını belirten Papa, kendi arzusuyla görevi 28 Şubat 2013'te, yerel saatle 20.00'de bırakmaya karar verdiğini belirtti.

Vatikan'dan yapılan açıklamada Papalık makamının yeni Papa seçilene kadar boş kalacağı, seçimin ise paskalya'dan önce yapılacağı duyuruldu.

"Hepimiz Günahkarız"

1927 doğumlu Papa 16. Benedictus, 19 Nisan 2005'te bu makama seçilmişti. Papa, Twitter hesabından yazdığı son mesajda, "Tanrı'nın merhametinin aziz gücüne güvenmeliyiz. Hepimiz günahkarız ama onun merhameti hepimizi değiştirir ve yenileştirir" demişti.

598 Yıl Sonra İlk İstifa

16. Benedictus'un istifası Katolik dünyasında yüzyıllardır rastlanmayan bir durum olacak. Görevinden istifa eden son Papa 1406-1415 yılları arasında bu makamda bulunan 12. Gregory olmuştu. Katolik dünyasının ruhani lideri olarak istifa eden ilk Papa ise, 1294 yılında 5'inci Coelestin olmuştu. (Yeni Şafak)

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum