1. HABERLER

 2. ETKİNLİK

 3. Panele Davet: Emperyalizm Algısında Tutarsızlıklar
Panele Davet: Emperyalizm Algısında Tutarsızlıklar

Panele Davet: Emperyalizm Algısında Tutarsızlıklar

Özgür-Der’in aylık olarak düzenlediği dizi panellerde bu yıl “Değişim, Tekâmül ve Kırılmalar Karşısında İslamcılık” üst başlığıyla çeşitli konular tartışılıyor.

A+A-

Özgür-Der’in aylık olarak düzenlediği dizi panellerde bu yıl “Değişim, Tekâmül ve Kırılmalar Karşısında İslamcılık”üst başlığıyla çeşitli konular tartışılıyor.

 

Özgür-Der olarak yıllardır sürdürdüğümüz Aylık Paneller dizisinin 2014-2015 döneminde, sahih bir kimlik ve mücadele perspektifi noktasında ortaya çıkan olumsuzlukların nelerden kaynaklandığını ve ne tür tezahürlerle karşımıza çıktığını tartışmayı arzu ediyoruz. Bu yıl yapılacak Özgür-Der aylık panelleri işte bu amaca matuf olarak belirlendi. Bu bağlamda;

 • Müslümanlar ve Siyasi Talepleri: Muhalif Tutumdan, Devleti Sahiplenmeye mi?”

 • “Siyaset ve Mücadele Anlayışı: Cemaatten STK’ya, Devrimden Entegrasyona mı?”

 • “Kapitalist İşleyiş Karşısında Tutum: Alternatif Üretmek mi, Çarkın Dişlisi Olmak mı?”

 • “Muhafazakâr-Devletçi Tortular ve Arınma Sürecinde Zikzaklar”

 • “Sol-Liberal Sapma ve Tezahürleri”

 • “Kürt ve Türk Milliyetçiliğinden Etkilenmeler”

 • “Kadının Değişen Konumu: Muhafazakârlık-Modernizm Sarkacı”

 • “Emperyalizm Algısında Tutarsızlıklar” gibi başlıklar altında meseleyi tartışarak doğru tavrın ne olması gerektiği sorusuna cevap aranacak.

   

  Aylık panellerin sekizincisinde “Emperyalizm Algısında Tutarsızlıklar” konusu tartışılacak. Panelde, “Dünyanın belli bir perspektif doğrultusunda yönetimini ifade eden emperyalizm teorisine İslamcı bakış nasıl olmalıdır? Bölgesel ve küresel gelişmeler karşısında emperyalizm algısında yaşanan zaaflar, yetersizlikler ve tutarsızlıklar ne tür tezahürlere yol açmaktadır? Soğuk Savaş sürecinin kavramlarıyla bugünkü küresel sistemi okumanın zaafları nelerdir?” soruları müzakere edilecek.

   

  Osman Bozkurt, Abdulhakim Özlük ve Musa Üzer’in konuşmacı olduğu program 6 Mayıs Çarşamba günü yapılacak. Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde yapılacak panel, saat 20.00’de başlayacak.

Tarih: 6 Mayıs 2015 Çarşamba

Saat: 20.00

Yer: Ali Emiri Kültür Merkezi Nikah Salonu-Fatih

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum