1. YAZARLAR

  2. Hakan Albayrak

  3. Pakistan'ın yeni cumhurbaşkanı
Hakan Albayrak

Hakan Albayrak

Yazarın Tüm Yazıları >

Pakistan'ın yeni cumhurbaşkanı

A+A-

Öldürülen eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto'nun kocası Asıf Ali Zardari, Pakistan Cumhurbaşkanı oldu.

Pakistanlıların bir kısmı bu gelişmeyi memnuniyetle karşılarken, bir kısmı da 'Siyaset tecrübesi yok, Pakistan'ın devasa iç ve dış sorunlarının üstesinden gelemez, ayrıca hakkındaki yolsuzluk iddialarını da unutmadık' diyerek Zardari'nin cumhurbaşkanı seçilmesine tepki gösteriyor.

İslamonline.net, Pakistanlı okuyucularına “Siz ne diyorsunuz?” diye sormuş… Aldığı cevaplar zehir zemberek!

Ali Zafar isimli okuyucu “Pakistan siyaseti bundan daha alçak bir seviyeye düşemezdi” diyor ve İslami hareketi ülkenin gidişatına el koymaya çağırıyor: “Cemaat-i İslami gibi aydınlanmış siyasi partiler boşluğu doldurup millete hak ettiği dürüst liderliği ne zaman sunacaklar? İslam Ümmeti'nin dürüst ve ilim sahibi liderlere ihtiyacı var.”

Aşfak Ahmed Han isimli okuyucu ise asıl sorunu halkta görüyor:

“Son dokuz yıla damgasını vuran Müşerref'in kötü idaresinden sonra şimdi de 'Bay %10' geçti zavallı ülkemizin başına. Halk denilen gürûh, kendini değiştirmedikçe, hep böyle Müşerref ve Zardari gibi adamlar tarafından yönetilecek. Allah, bu ülkenin halkına doğru yolu göstersin.”

Muzaffer Ahmed isimli okuyucu iyimser olmaya çalışanlardan… Çalışıyor, ama bir türlü olamıyor:

“Pakistan'ın tarihi iktidar kavgalarının tarihidir. Zardari Pakistan'ı bu kısır döngüden çıkarabilecek mi? Kuşkuluyum. Değiştiğine ve Pakistan demokrasisini geliştirmek için elinden geleni yapacağına inanmak için kendimi ne kadar zorlasam da, kuşkularımdan kurtulamıyorum.”

Muhammed Vakkas isimli okuyucu, konuya anti kolonyalist / anti emperyalist bir zaviyeden yaklaşarak, tartışmaya okkalı bir nokta koyuyor:

“Beriki gitti, öteki geldi. Bir değişiklik olacağını sanmıyorum. Pakistan hep ABD ve Büyük Britanya'nın kölesi olmuştur. Efendilerinin sözünün dışına çıkmaz. İstediğin kadar yolsuzluk yap, istediğin kadar suç işle; efendilerine itaat ettiğin müddetçe sorun değil, ihtiyaç duyduğun yardımı (iktisadi, askeri, enformatik veya siyasi) mutlaka alırsın... Ben şunu bilir, şunu söylerim: Pakistan'ın yapması gereken şey, kölelik zincirini kırıp gerçek manada bağımsızlığını kazanmaktır.”

Yeni cumhurbaşkanı Pakistan halkına her şeye rağmen hayırlı-uğurlu olur inşaallah.

Yeni Şafak gazetesi

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum