1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan'dan Nato'ya Yanıt
Pakistandan Natoya Yanıt

Pakistan'dan Nato'ya Yanıt

24 askerin öldüğü "hatalı saldırıya" sert tepki gösteren Pakistan ordusu, NATO'nun özrünü kabul etmediklerini açıkladı.

A+A-

 Afganistan'da hedefini şaşırıp 24 Pakistan askerinin ölümüne yol açan NATO'ya tepkiler sürüyor. "Hatalı saldırıya" sert tepki gösteren Pakistan ordusu, NATO'nun özrünü kabul etmediklerini açıkladı.

Önceki gün NATO helikopterlerinin Afganistan'daki bir askeri kontrol noktasına düzenlediği ve 24 Pakistan askerinin ölümüne yol açan saldırıya tepkiler sürüyor...

Pakistan ordusu, olayla ilgili soruşturma başlatıp pişmanlığını dile getiren NATO'nun özrünü kabul etmediklerini açıkladı.

NATO'nun Saldırılarında Son Üç Yılda 72 Pakistan Askeri Öldü

Pakistan ordusundan yapılan açıklamada, son üç yılda düzenlenen NATO saldırılarında 72 Pakistan askerinin öldüğü, 250'den fazla askerin de yaralandığına dikkat çekilerek, son NATO saldırısının ciddi sorunlara neden olabileceği vurgulandı.

Pakistan'da NATO'ya Büyük Öfke

Bu arada, Pakistan genelinde düzenlenen protestolarla da NATO saldırısı kınanıyor.

Karaçi ve Lahor kentlerindeki gösterilerin ardından başkent İslamabad'da da avukatlar NATO saldırısına tepki için eylem yapıyor.

24 Pakistan askerinin hayatını kaybettiği hava saldırısı sonrasında NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ve Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İslamabad yönetiminden özür dileyip soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Pakistan'dan Saldırıya 3 "Somut" Tepki

Pakistan hükümeti ise olaya tepki olarak NATO'nun ana ikmal yolu üzerinde bulunun Torkham sınır kapısını kapattı ve Afganistan'daki uluslararası kuvvetlere malzeme taşıyan konvoyları durdurdu.

Pakistan ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri'nden Belucistan eyaletinin güneybatısındaki bir hava üssünü 15 gün içinde boşaltmasını istedi. 

TRT

HABERE YORUM KAT

1 Yorum