Pakistan’dan Çin’in Zulmüne Destek

28.09.2011 06:07
Pakistan’dan Çin’in Zulmüne Destek
Pakistan İçişleri Bakanı Rahman Melik, Çin'e, işgal altındaki Doğu Türkistan bölgesinden gelen ve Pakistan'da saklanan "gruplarla" mücadele konusunda destek verdiklerini bildirdi.

Pakistan İçişleri Bakanı Rahman Melik, Çin'e, işgal altındaki Doğu Türkistan bölgesinden gelen ve Pakistan'da saklanan "gruplarla" mücadele konusunda destek verdiklerini bildirdi. Melik, Çin Halk Güvenlik Bakanı Meng Cianju ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Pakistan'ın aşiretler bölgesinde saklanan "Çinli gruplarla" mücadele edeceklerini belirterek, "Onlara acımasız şekilde saldıracağız. Çin'in düşmanı herkes, Pakistan'ın da düşmanıdır" dedi.

Söz konusu "grupların" Çin'in Doğu Türkistan özerk bölgesinden geldiği ve Pakistan'ın Afganistan’la olan sınıra yakın bölgesinde eğitim aldığı ifade edildi. 2009 yılında Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi'de çıkan olaylarda 200'e yakın kişi hayatını kaybetmiş, Çin'in olaylara müdahalesi büyük tepki çekmişti.

Pakistan'ın, ABD ile ilişkilerinin bozulmasının ardından Çin ile olan bağını güçlendirmeye çalıştığı yorumları yapılıyor. Pakistan, ABD'nin Kuzey Veziristan aşiretler bölgesindeki direnişçilere karşı saldırı yapılması isteğini reddediyordu. Ancak, Melik geçen pazar günü birçok "Çinli direnişçiyi" öldürdüklerini açıklarken, olayın nerede ne zaman gerçekleştiği konusunda bilgi vermedi. (Yeni Akit)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim