1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan'daki Vahşi Saldırıda Ölenlerin Sayısı 70’e Yükseldi
Pakistan'daki Vahşi Saldırıda Ölenlerin Sayısı 70’e Yükseldi

Pakistan'daki Vahşi Saldırıda Ölenlerin Sayısı 70’e Yükseldi

Pakistan'ın Lahor kentinde bir lunaparkta düzenlenen intihar saldırısında çoğu kadın ve çocuk 70 kişi hayatını kaybetti, 300'den fazla kişi de yaralandı. Saldırıyı Pakistan Talibanı'na bağlı Cemaat-ül Ahrar adlı grup üstlendi.

A+A-

Pakistan Başbakanı Nevaz Şerif'in siyasi olarak en güçlü olduğu, en zengin eyalet Pencap'ın başkenti Lahor'da bir lunaparkta patlama meydana geldi. Lahor Emniyet Müdürü, Al Jazeera'ye verdiği bilgide saldırıda ölenlerin sayısının 70 olduğunu söyledi. Saldırıda 300'den fazla kişi de yaralandı. Ölen ve yaralananların çoğu kadın ve çocuk.

Al Jazeera muhabiri Kemal Hyder, tatil günlerinde Gülşan Parkı'na özellikle kadınlar ve çocukların yoğunlukla gittiğini ifade ederken, bugün Hristiyan toplumunun parkta Paskalya Yortusu'nu kutladığını belirtti. 

 

[Fotoğraf:AFP]
 

"Hristiyanları hedef aldık"

Saldırıyı Pakistan Talibanı'na bağlı Cemaat ül Ahrar adlı grup üstlendi. 

Grubun sözcüsü Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Hristiyanları hedef aldık" ifadelerini kullandı. 

Pakistan Başbakanı Nevaz Şerif saldırının ardından ülke çapında 3 günlük yas ilan etti. 

Erdoğan'dan kınama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yazılı bir açıklamayla saldırıyı kınadı. 

Cumhurbaşkanı, açıklamasında "Pakistan'ın Lahor şehrinde meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınıyorum. Saldırıda ölen Pakistanlılara Allah'tan rahmet, yaralılara şifalar diliyorum" ifadelerini kulllandı.

Erdoğan, "Pakistan Cumhurbaşkanı, dostum Memnun Hüseyin ve Pencap Eyaleti Başbakanı, kardeşim Navaz Şerif ile kardeş Pakistan halkına başsağlığı dileklerimi sunuyorum" derken, Türkiye, her zaman olduğu gibi, bu acı gününde de Pakistan'ın yanındadır. Tüm ülkelerin de Pakistan için aynı samimi tavrı göstereceklerini ümit ediyorum" diye devam etti. 

Kaynak: Reuters, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

2 Yorum