Pakistan'daki İnsani Durum Ciddiyetini Koruyor

10.12.2010 11:28
Pakistandaki İnsani Durum Ciddiyetini Koruyor
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un insani işlerden sorumlu yardımcısı Valerie Amos, Pakistan'da sel felaketinin ardından yaşanan insani durumun ciddiyetini koruduğunu, uluslararası toplumun Pakistan'a yardımının ve ilgisinin devam etmesi gerektiğini söyledi

Geçen hafta Pakistan'ı ziyaret eden Amos, BM'de düzenlediği basın toplantısında, Pakistan'da halen su altında kalan alanlar bulunduğunu, insanların kamplarda yaşamaya devam ettiğini ve insani yardıma muhtaç olduklarını belirtti.

Özellikle kadınlar ve çocuklar arasında solunum yolları hastalıklarında artış olduğunu bildiren Amos, Pakistan'ın Sind eyaletinde tarımla uğraşan insanların arazilerini ekemedikleri için gelecek yıl bölgede yiyecek sıkıntısının artmasından da korktuklarını dile getirdi.

Amos, BM'nin Pakistan için istediği 1.94 milyar dolarlık acil yardım talebinin bugüne dek ancak yüzde 49'unun (958 milyon dolar) karşılandığını bildirdi.

BM yetkilisi, bir soru üzerine, BM'nin Pakistan'da yaklaşık 20 milyon kişinin etkilendiği sel felaketi mağdurlarına yardımının devam edeceğini, ancak başlıca sorumluluğun Pakistan hükümetinde olduğunu da sözlerine ekledi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim