1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan'da Göstericiler Polisle Çatıştı
Pakistan'da Göstericiler Polisle Çatıştı

Pakistan'da Göstericiler Polisle Çatıştı

Başkent İslamabad'da göstericiler istifasını istedikleri Başbakan Navaz Şerif'in konutuna doğru yürüyüşe geçti. Polis biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti, en az 230 kişi yaralandı.

A+A-

Pakistan'da hükümet karşıtı gösterilerde protestocularla polis arasında çatışma çıktı. Polis, Başbakan Navaz Şerif'in konutu yakınlarında toplanan kalabalığı dağıtmak için, gözyaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı.

Pakistan Halk Hareketi ile Pakistan Adalet Hareketi'nin düzenlediği ve yaklaşık 25 bin kişinin katıldığı gösteride polis müdahalesinin yaşanması üzerine olaylar çıktı. 230'dan fazla kişi yaralandı.

Pakistan Adalet Hareketi Lideri İmran Han, Mayıs 2013'teki genel seçimlerde hile yapıldığını iddia etmiş, Başbakan Navaz Şerif ve seçim komisyonunun istifası talebiyle Lahor'dan İslamabad'a yürümüştü.

Pakistan Halk Hareketi Lideri Tahir-ul Kadri de devrim yapacağını söyleyerek haziranda ülkeye dönerek hükümetin istifasını istemişti.

Başbakan Şerif ise gösterilere karşın, istifa etmeyeceğini açıkladı. 

Ülkede tansiyon perşembe günü hükümetin ordudan muhalefetle yaşanan siyasi krize arabulucu olmasını istemesiyle tırmandı. Muhalefet, hükümetin bu talebinin ordunun siyaset üzerindeki baskısını artırmak için bir fırsat olduğunu bildirerek tepki göstermişti. 

Kaynak: Al Jazeera, Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT