1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan'da "Darbe" Gerilimi
Pakistanda Darbe Gerilimi

Pakistan'da "Darbe" Gerilimi

Pakistan'da hükümet ile ordu arasında son yılların en büyük gerginliği yaşanıyor.

14 Ocak 2012 Cumartesi 22:23A+A-

Genelkurmay Başkanı, Ordu'yu eleştiren açıklamalarından dolayı Başbakan'ı Cumhurbaşkanı'na şikayet etti.

Herşey İmzasız Mektupla Başladı

Pakistan'da, hükümet ile ordu arasındaki ilişkiler, varlığı geçen Ekim ayında ortaya çıkan Washington'a gönderilmiş imzasız bir mektup yüzünden gerildi.

Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari'nin talimatıyla gönderildiği ileri sürülen mektupta, olası bir darbeye karşı Washington'dan yardım isteniyor. Yüksek Mahkeme, konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Mektup gerilimi sürerken bazı çevrelerce Genelkurmay Başkanı Eşfak Kayani'nin adamı olmakla suçlanan Savunma Bakanı Naim Lodhi görevden alındı.

Gilani Cephesinden Yalanlama

Bu arada Başbakan Yusuf Rıza Gilani'nin, İslamabad'daki İngiliz Yüksek Komiseri ile biraraya gelerek darbe ihtimalinden söz ettiği ve Londra'nın desteğini istediği yolundaki haberler yayınlandı.

Söz konusu haberler Gilani'nin ofisi tarafından yalanlansa da gerilim tırmandı. Başbakan Yusuf Ziya Gilani, bir açıklama yaparak demokrasilerde meclisin üzerinde hiç bir gücün olmadığını belirtti ve "Devlet içinde devlet kabul edilemez " dedi.

Genelkurmay Başkanı, Başbakan'ı Şikayet Etti

Bu gelişmelerin ardından, Genelkurmay Başkanı Kayani, Cumhurbaşkanı Zerdari'nin makamına giderek Başbakan Gilani'yi şikayet etti.

Genelkurmay Başkanı, Başbakan'ın açıklamalarının ülkede ayrılığa neden olduğunu belirterek, "Bunlar geri çekilmeli ya da açıklığa kavuşturulmalı" dedi.

Gerilimi azaltmak isteyen Başbakan Gilani ise, ''Hükümetimiz, parlamentomuz ve yurtsever vatandaşlarımız, cesur askerlerimizin ve güvenlik güçlerimizin arkasındadır'' dedi.

Güvenoyu İstemişti

Gilani daha önce parlamentodan hükümetine güvenoyu istemişti. Hafta için yapılması beklenen oylama öncesinde milletvekillerine çağrı yapan Başbakan Gilani, ''Unutmayın! Demokrasi ve Diktatörlük arasında seçim yapacaksınız " dedi.

TRT Haber

HABERE YORUM KAT