1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan’da Binlerce Kişi ABD’yi Protesto Etti
Pakistan’da Binlerce Kişi ABD’yi Protesto Etti

Pakistan’da Binlerce Kişi ABD’yi Protesto Etti

El Kaide lideri Usame bin Laden’in Amerikan özel kuvvetlerinin gizli operasyonu sonucu vahşice infaz edilmesi Pakistan Müslümanlarını ayaklandırdı.

A+A-

Dün İslamabad ve Karaçi başta olmak üzere Pakistan'ın birçok şehrinde Cuma namazından sonra düzenlenen protesto gösterilerine katılan binlerce kişi, Laden'in öldürülmesini protesto etti.

Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan vilayetindeki Ketta kentinde düzenlenen gösteride ise İslam âlimi Fazıl Muhammed Baraiç, "Usame'nin ölümüyle Amerika'ya karşı cihad bitmeyecek" derken, protestocular "Kahrolsun Amerika" sloganları attı.

Amerikan bayraklarını da yakan protestocular ayrıca "Usame Bin Laden şehittir. Usame'nin kanı, binlerce başka Usame'yi doğuracaktır" diye bağırdılar.

Pakistan'daki en büyük İslamcı siyasi parti Cemaat-i İslami, hükümete, ABD'nin direnişçilerle savaşına destek olmaya son vermesi ve Bin Laden'in öldürüldüğü operasyonla egemenliğin ihlal edildiği gerekçesiyle protesto gösterileri düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu.

Pakistan Genelkurmay Başkanı Aşfak Kayani, benzeri bir saldırının tekrarlanması halinde, ülkesinin Washington'la ilişkilerini yeniden gözden geçirebileceği uyarısında bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT