1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan Taliban'la Masaya Oturuyor
Pakistan Taliban'la Masaya Oturuyor

Pakistan Taliban'la Masaya Oturuyor

Pakistan hükümeti ve Taliban arasındaki barış görüşmelerinin açılışı bugün yapılacak. Taliban, heyet oluşturmada sorunlar yaşadı ancak örgüt görüşmelere gireceğini duyurdu.

A+A-

Taliban ile Pakistan hükümeti arasındaki barış görüşmelerinin bugün başlaması bekleniyor. Bir açılış toplantısıyla başlaması beklenen görüşmelerin ne kadar süreceği açıklanmadı. Görüşmeler öncesi bir açıklama yapan İslam Uleması Cemaati liderlerinden Samiul Hak, barış sürecini sabote etmeyi amaçlayan terör saldırılarına karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Samiul Hak, Taliban’ın tutuklu olan bazı üyelerinin hemen serbest bırakılmasını talep edebileceğini de söyledi.

Hükümet geçtiğimiz hafta içerisinde Talibanla barış görüşmelerini sürdürmek üzere dört kişilik bir heyet açıklamış ve Taliban tarafından da bir heyetin belirlenmesini talep etmişti. Taliban ise beş kişilik bir liste açıklamıştı. Pakistan Talibanı'nın açıkladığı listede, bir siyasetçi, dört de din adamı bulunuyordu. İslam Uleması Cemaati liderlerinden Samiul Hak, İslam Uleması Cemaati vaizlerinden Müfti Kifayetullah, Cemaat-i İslami liderlerinden Profesör İbrahim, eski Lal Mescidi Başvaizi Mevlana Abdülaziz ve Pakistan Adalet Hareketi lideri İmran Han.

Profesör Muhammed İbrahim aracılık teklifini kabul ederken, Lal Mescidi eski Başvaizi Mevlana Abdülaziz barış görüşmelerini desteklediğini ancak görev almak istemediğini söyledi, ısrarlar sonucu da heyette yer almayı kabul etti.

Pakistan Adalet Hareketi lideri İmran Han ise dün Taliban tarafından hükümetle barış görüşmelerini yürütmek üzere belirlediği 5 kişilik heyetin içinde yer almayı reddettiğini duyurdu. Karar, parti yönetimince yapılan toplantıdan sonra açıklandı. Parti yönetiminden yapılan açıklamada müzakerelerin şeffaf bir şekilde ve ateşkes ilan edilerek sürdürülmesi gerektiği vurgulandı.

Taliban’ın bir diğer teklif götürdüğü isimlerden olan İslam Uleması Cemaati liderlerinden Müfti Kifayetullah da Taliban’ın belirlediği heyette yer almayı reddetti.

İmran Han ve Molla Kifayetullah’ın kararına üzüldüğünü belirten Taliban sözcüsü Şehidullah Şehid, bu iki isim iki önemli gazeteci Orya Makbul Can ve Ensar Abbasi’nin düşünüldüğünü açıkladı.

Heyette şu anda Taliban'ın belirlediği üç isim yer alıyor. Cemaati İslami’den Prof Muhammed İbrahim, İslam Uleması Cemaati liderlerinden Samiul Hak ve Lal Mescidi eski Başvaizi Mevlana Abdülaziz.

(Dünya Bülteni)

 

HABERE YORUM KAT