1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan Talibanı’ndan ‘Görüşme’ Yalanlaması
Pakistan Talibanı’ndan ‘Görüşme’ Yalanlaması

Pakistan Talibanı’ndan ‘Görüşme’ Yalanlaması

Pakistan Talibanı adıyla tanınan Tehrik-i Taliban Pakistan adlı grubun sözcüsü İhsanullah İhsan, Pakistan yönetimiyle görüşmelerde bulunduğu haberlerini yalanladı.

12 Aralık 2011 Pazartesi 07:04A+A-

Pakistan Talibanı’ndan, Pakistan hükümetiyle barış görüşmeleri yapıldığı yönünde önceki gün basında yer alan haberlere yalanlama geldi.

Daha çok Pakistan Talibanı adıyla tanınan Tehrik-i Taliban Pakistan adlı örgütün sözcüsü İhsanullah İhsan, örgütün ikinci adamı konumundaki Bacur aşiret bölgesi fraksiyonu komutanı Mulvi Fakir Muhammed’in Pakistan hükümetiyle görüşmeler yapıldığı yönündeki önceki günkü açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. İhsan, Pakistan’da Şeriat Hukuku uygulamaya konana kadar Pakistan hükümetiyle görüşmelerde bulunmayacaklarını belirtti.

Kendisini Bacur aşiret bölgesinin lideri olarak tanıtan Molla Dadullah da örgütün Pakistan hükümetiyle görüşmelerde bulunduğu haberlerini yalanladı. Uzun zamandan beri Bacur aşiret bölgesinin komutanı olarak tanıtılan Muhammed’in Pakistan ordusunun düzenlediği operasyonlar sebebiyle son yıllarda Afganistan’a kaçtığı bildirildi.

Muhammed önceki gün Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada Pakistan ile örgüt arasında barış görüşmeleri yapıldığını belirterek, “Görüşmelerimiz doğru yönde ilerliyor. Eğer görüşmeler başarılı olursa önce Bacur’u, daha sonraysa Svat, Muhmand, Orakzai ve Güney Veziristan aşiret bölgesini içine alan bir anlaşma imzalamaya muvaffak oluruz” diye konuşmuştu. (Yeni Akit) 

HABERE YORUM KAT