Pakistan Talibanı'ndan Büyük Hapishane Baskını

30.07.2013 09:13
Pakistan Talibanından Büyük Hapishane Baskını
Pakistan'da Taliban Hareketi düzenlediği baskınlarda yüzlerce direnişçiyi kurtardığı bildiriliyor.

Pakistan'da Taliban Hareketi düzenlediği baskınlarda yüzlerce direnişçiyi kurtardığı bildiriliyor. Ülkenin Hayber Paktunava eyaletinde Dera İslamil Han bölgesindeki merkez hapishanesine onlarca Taliban savaşçısının düzenlediği saldırıda yüzlerce direnişçinin kurtarıldığı haber veriliyor.

Polis yetkilisi Suheyl Halid AFP'ye yaptığı açıklamada direnişçilerin onlarca bomba patlattığı ve saldırıda ağır  silahların da kullanıldığını belirtti.

Taliban sözcüsü Şehidullah Şehid yaptığı açıklamada saldırıya 7 feda eylemcisinin  katıldığını ve toplam 150 Taliban savaşçısının düzenlediğini belirterek 300 direnişçinin sağ  salim kaçmayı başardığını belirtti.

Lahor eyaletine 200 km uzaklıkta bulunan hapishane içerisindeki 300  mahkumun da destek verdiği çatışmalarda onlarca bombanın patlatıldığı, çatışmaların sabaha kadar devam ettiği bildirildi.

Polis Üniformalarıyla Saldırı

Taliban savaşçılarının polis üniformaları giydiği hapishane kapılarını ve elektrikli çitleri de polis  üniformaları giyen 40 savaşçının açtığı belirtildi. Onlarca Taliban savaşçısının şehirde devriye gezdiği ve bazı polis merkezlerini ele geçirdiği Dera İsmail Han'da Taliban'ın önce elektrikleri kestiği daha sonra ise saldırıların başladığı bildiriliyor.

Bölge hapishaneleri müdürü Halid Abbas heryerin karanlık olduğunu belirterek çatışmaların devam ettiğini  açıkladı. Bir başka polis yetkilisi ise direnişçilerin Allahu Ekber ve yaşasın Taliban sloganlarının her yerde işitildiğini  aktardı. Abbas kaçanlar arasında 40 üst düzey savaşçının da bulunduğunu belirtti. Taliban savaşçıları saldırı sırasında ellerindeki megafonlarla isim isim kendi taraftarlarını çağırarak mahkumları kurtardı.

Gelen haberlere göre Pakistan'da darbe gerçekleştiren eski general Pervez Müşerref'e suikast düzenleyen Adnan Raşid de saldırıda kurtarıldı.

Pakistan ordusu  bölgede seferberlik ilan ederken ek birliklerin bölgeye kaydırıldığı da gelen haberler arasında.

İncaNews

 

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim